Gabinet Chorób Piersi

Zakres badań:

  • USG piersi
  • biopsja sutka piersi
  • mammografia (u podwykonawcy)

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. Spośród 100 kobiet na raka piersi zachoruje od 2 do 5. Wcześnie wykryty nowotwór jest w 100 % wyleczalny. Tylko systematyczna profilaktyka pozwoli na wykrycie zmian we wczesnym stadium. Niestety większość przypadków raka w Polsce kobiety wykrywają sobie same, gdy ujawnia się on w postaci badanego guza. Obecnie nowoczesne i różnorodne metody leczenia pozwalają na wyraźne przedłużenie życia nawet w przypadkach zaawansowanego raka piersi.

TORBIELE

Najczęściej spotykaną chorobą piersi są torbiele. Jest to schorzenie piersi powstające pod wpływem zaburzeń hormonalnych. Choroba występuje u około 20 % kobiet. W niektórych przypadkach torbiele można opróżniać za pomocą igły i strzykawki. Inne metody leczenia torbieli odnoszą słaby efekt.


WŁÓKNIAKI PIERSI

Łagodne nowotwory spotykane u młodych kobiet w wieku 15 - 30 lat. Leczeniem jest chirurgiczne wyłuskanie guzka.

 

INNE CHOROBY PIERSI

często rozpoznawane w naszej poradni to m/in: Stany zapalne piersi, mlekotok nie związany z porodem, oraz u mężczyzn GINEKOMASTIA czyli rozwinięcie się tkanki gruczołowej w obrębie gruczołu sutkowego u mężczyzny. Przyczyna jest najczęściej nieznana albo ma podłoże hormonalne lub polekowe. Obserwację wzrostu piersi należy prowadzić już w wieku dojrzewania. Wtedy już może ujawnić się asymetria rozwoju piersi. Po zakończeniu wzrostu piersi należy zacząć comiesięczną samokontrolę. Badanie należy przeprowadzać tylko 1 raz w miesiącu, 1 lub 2 dni po miesiączce. W tej samej pozycji ciała np. podczas kąpieli. Mokra skóra ułatwia badanie. Opuszkami palców należy centymetr po centymetrze zbadać całe piersi np. ruchem zgodnym ze wskazówkami zegara i starać się wybadać zgrubienia i nierówności. Większość kobiet wyczuje sobie jakiś twardsze miejsca i nierówności i te miejsca należy powtórnie znaleźć za miesiąc, określić czy są one takiej samej konsystencji i wielkości. Są to naturalne zgrubienia gruczołowe wynikające z budowy piersi. Jeżeli kobieta nauczy się budowy swoich piersi to pojawienie się nowego guzka szybko zwróci jej uwagę. Wtedy należy zwrócić się do lekarza. Pod koniec badania należy ucisnąć brodawki i próbować uzyskać wydzielinę. Wszelkie guzy, asymetrie wielkości czy zmiany na skórze, których wcześniej nie było, mogą świadczyć o zaawansowanym procesie chorobowym. Przynajmniej raz w roku należy poddać się badaniu USG lub MAMMOGRAFII

W gabinecie przyjmują

lek. med.

Renata Chudek

spec. radioterapeuta, onkolog

telefon

ZACHĘCAMY DO REZERWACJI TELEFONICZNEJ
(STOPKA PONIŻEJ)