Pracownia Endoskopowa - Gastroskopia i Kolonoskopia

Gastroskopia, badanie gastroskopowe w Bielsku Szpital Pod Bukami

Gastroskopia jest badaniem endoskopowym górnego odcinka przewodu pokarmowego. Gastroskopię wykonuje się po znieczuleniu gardła środkiem znieczulającym w aerozolu, jest więc niebolesne. Podczas badania lekarz wprowadza przez jamę ustną pacjenta giętki wziernik (gastroskop), który przesuwa przez kolejne odcinki przewodu pokarmowego – przełyk, żołądek i dwunastnicę. Badanie to pozwala na dokładne obejrzenie wnętrza tych narządów, zaobserwowanie i sfotografowanie zmian chorobowych oraz na pobieranie wycinków ze zmian patologicznych w celu zbadania ich pod mikroskopem lub w celu wykonania tzw. testu ureazowego pozwalającego wykryć obecność bakterii Helicobacter pylori.

Przygotowania do gastroskopii

  1. Do badania gastroskopii pacjent powinien zgłosić się na czczo – nie powinien jeść, pić ani połykać leków przynajmniej 6 godzin przed badaniem.
  2. Nie powinien też palić papierosów w dniu badania.
  3. Przed badaniem należy wyjąć protezy zębowe z jamy ustnej.
  4. W przypadku, gdy pacjent przyjmuje leki zmniejszające krzepliwość krwi (aspiryna, acard, polocard, acenokumarol, sintrom, warfin, heparyny w zastrzykach), należy poinformować o tym lekarza wykonującego badanie, gdyż pobieranie wycinków w przypadku przyjmowania tych leków może grozić krwotokiem.

Jak postępować po badaniu gastroskopii?

  1. Po badaniu można jeść i pić, gdy minie uczucie drętwienia gardła wywołane znieczuleniem – zazwyczaj kilkanaście minut po badaniu.
  2. W przypadku pobierania wycinków lub usuwania polipów zaleca się nie jeść przez 2 godziny po badaniu, a później spożywać tylko chłodne i mało pikantne posiłki.
  3. Inne, specjalne zalecenia, w razie konieczności zostaną przekazane ustnie przez lekarza wykonującego badanie.

Co wykrywa gastroskopia?

Gastroskopia pozwala lekarzowi na dokładne obejrzenie wewnętrznej struktury tkanek układu pokarmowego, identyfikację ewentualnych zmian patologicznych i przeprowadzenie biopsji, jeśli jest to konieczne. Procedura ta może być wykorzystywana do wykrywania różnych chorób oraz nieprawidłowości w obrębie układu pokarmowego. Zalicza się do nich m.in.:

  • wrzody żołądka oraz dwunastnicy,
  • zapalenie żołądka,
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • polipy,
  • guzy,
  • krwawienie z przewodu pokarmowego.

Kiedy należy wykonać gastroskopię?

Gastroskopia może być zalecana przez specjalistę w różnych sytuacjach w celu diagnozy, oceny stanu zdrowia lub weryfikacji skuteczności wdrożonego leczenia. Wskazania do przeprowadzenia badania to bardzo często objawy takie jak:

  • uciążliwy ból brzucha,
  • częsta zgaga,
  • nudności i wymioty niewiadomego pochodzenia,
  • uczucie pełności,
  • problemy trawienne.

Ponadto badanie zleca się przypadku zauważenia objawów krwawienia z przewodu pokarmowego, czyli obecność krwi w wymiocinach czy czarne stolce. Gastroskopia wykonywana jest także jako uzupełnienie badań obrazowych, gdy ich wyniki są niejasne.

Ile trwa gastroskopia?

Czas przeprowadzania gastroskopii może się różnić w zależności od różnych czynników, takich jak doświadczenie lekarza, stan pacjenta oraz cel i złożoność procedury. Samo badanie zazwyczaj trwa od 10 do 20 minut. Po jego zakończeniu pacjent powinien zostać na pewien czas na obserwacji (około pół godziny).

Jak zapisać się na gastroskopię prywatnie?

Gastroskopia w Bielsku wykonywana jest w wielu miejscach prywatnie, w tym w Szpitalu pod Bukami. Aby umówić się na wizytę w naszej placówce, można skorzystać z kontaktu telefonicznego pod numerem: +48 33 82 99 500.

Dbając o komfort naszych pacjentów umożliwiamy także możliwość skorzystania z e-rejestracji, gdzie po założeniu konta i zalogowaniu do panelu mogą Państwo samodzielnie sprawdzić wolne terminy oraz zapisać się na wizytę. Przypominamy, że do wykonania gastroskopii prywatnie konieczne jest skierowanie wystawione przez specjalistę lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Kolonoskopia w Bielsku w Szpitalu Pod Bukami

W chwili obecnej uznaje się, że badanie kolonoskopowe, czyli badanie całego jelita grubego od odbytu do kątnicy (około 150 cm) jest najlepszą i najszybciej rozwijającą się metodą małoinwazyjną do wykrywania chorób tego narządu a w szczególności raka jelita grubego.

Doświadczony endoskopista wykonuje badanie w czasie od 20 do 30 minut u 80-90 % pacjentów. W trakcie badania chory leży na lewym boku ze zgiętymi w kolanach nogami.

Ocenia się, że rak jelita grubego (zwykle rak gruczołowy) jest drugim w częstości występowania rakiem na świecie. Zmianę przednowotworową stanowi polip gruczolakowaty. Gruczolakoraki mogą występować w całym jelicie grubym jednak najczęściej znajdują się w jego końcowym 40 cm odcinku. Diagnosta w trakcie badania monitoruje ilość zmian (zwykle polipy), ich rodzaje i opisuje umiejscowienie, usuwa dodatkowym oprzyrządowaniem polipy kierując do badania histopatologicznego.

Badanie kolonoskopowe przebiega zwykle z odczuwalnym przez pacjenta dyskomfortem i uczuciem ucisku w jamie brzusznej. Pacjent może mieć wykonane badanie kolonoskopowe ze znieczuleniem dożylnym, które przeprowadza anestezjolog wraz z pielęgniarką anestezjologiczną. Do badania kolonoskopowego pacjent przygotowuje się w domu. Wymagana jest absolutna dieta. Pacjent pije około 4 litrów klarownych płynów zwykle wodę niegazowaną i klarowne soki oraz przyjmuje lek czyszczący jelito wg zaleceń lekarza.

 

urządzenie do kolonoskopii

PRZYGOTOWANIE DO KOLONOSKOPII W ZNIECZULENIU OGÓLNYM

 

DIETA PRZED KOLONOSKOPIĄ

 

7 DNI PRZED BADANIEM:

  • NIE PRZYJMUJ PREPARATÓW ZAWIERAJĄCYCH ŻELAZO ;
  • NIE SPOŻYWAJ POKARMÓW ZAWIERAJĄCYCH DROBNE ZIARNA (NP. MAK, SEZAM, SŁONECZNIK, SIEMIE LNIANE) OWOCÓW I WARZYW PESTKOWYCH (NP.: WINOGRON, POMIDORÓW, KIWI, TRUSKAWEK, MALIN, OGÓRKÓW) KAPUSTY, KUKURYDZY, GROCHU I FASOLI
  • POZA TYM DIETA LEKKOSTRAWNA.

 

2 DNI PRZED TERMINEM BADANIA, WOLNO SPOŻYWAĆ TYLKO:

  • DIETA PÓŁPŁYNNA: KISIEL, KLEIKI, NAPOJE NIEGAZOWANE, SOKI KLAROWNE, HERBATA, ROSÓŁ PRZECEDZONY.

 

1 DZIEŃ PRZED TERMINEM BADANIA:

  • RANO KISIEL, HERBATA, WODA NIEGAZOWANA, MOŻNA SSAĆ LANDRYNKI, MIÓD,
  • OKOŁO 14 GODZINY JEMY OSTATNI POSIŁEK W FORMIE ROSOŁU PRZECEDZONEGO.


MOŻNA PIĆ WODĘ NIEGAZOWANĄ, SŁABĄ HERBATĘ ZIELONĄ Z NIEWIELKĄ ILOŚCIĄ MIODU, JASNE KLAROWNE SOKI NP.: JABŁKOWY LUB WINOGRONOWY ROZCIEŃCZONY.

 

ZAŻYWANIE LEKÓW PRZED ZABIEGIEM KOLONOSKOPII

W DNIU BADANIA:

  • NALEŻY ZAŻYĆ PORANNE DAWKI LEKÓW NA: TARCZYCĘ, NADCIŚNIENIE, PRZECIWPADACZKOWE, NA SERCOWE ORAZ LEKI WZIEWNE
  • PACJENCI Z CUKRZYCĄ NIE PRZYJMUJĄ LEKÓW OBNIŻAJĄCYCH CUKIER (INSULINA, TABLETKI)

 

O TYM PAMIĘTAJ:

  • 4 GODZ. PRZED BADANIEM NIE WOLNO PIĆ;
  • NA BADANIE NALEŻY ZGŁOSIĆ SIĘ Z OSOBĄ TOWARZYSZĄCĄ, KTÓRA CAŁY CZAS POZOSTAJE W PRACOWNI, JEJ BRAK UNIEMOŻLIWI WYKONANIE BADANIA W ZNIECZULENIU;
  • OSOBY PRZYJMUJĄCE LEKI OBNIŻAJĄCE KRZEPLIWOŚĆ KRWI TYPU: ACENOCUMAROL, SINTROM, TILCID,PLAVIX,ACESAN.XALERTO,PRADAXA I INNE. KONIECZNIE NALEŻY SKONSULTOWAĆ Z LEKARZEM ODSTAWIENIE W/W LEKÓW.

 

CO ZABRAĆ ZE SOBĄ NA KOLONOSKOPIĘ:

  • BLUZKĘ Z LUŹNYM LUB KRÓTKIM RĘKAWEM;
  • WYPISY ZE SZPITALA;
  • WYNIKI Z POPRZEDNICH BADAŃ ENDOSKOPOWYCH;
  • WYPEŁNIONĄ ORAZ PODPISANĄ ZGODĘ NA BADANIE I ZNIECZULENIE.
  • NALEŻY ZGŁOSIĆ SIĘ NA BADANIE BEZ JAKIEJKOLWIEK BIŻUTERII (NP. OBRĄCZKI, BRANSOLETY,  ZEGARKA ITP.)

 

UWAGA:

PO ZNIECZULENIU ZAKAZ PROWADZENIA POJAZDÓW PRZEZ 24 GODZINY


WAŻNE PRZECZYTAJ!!!

  • WARUNKIEM DOBREGO PRZYGOTOWANIA DO BADANIA JEST ZASTOSOWANIE ODPOWIEDNIEJ DIETY,
  • PRZYJMOWANIA ROZTWORU MOVIPREP LUB INNEGO I PICIE DODATKOWYCH PŁYNÓW NP. WODY NIEGAZOWANEJ.
  • NIEZASTOSOWANIE SIĘ DO ZALECEŃ DOTYCZĄCYCH DIETY ORAZ PICIA DODATKOWYCH PŁYNÓW MOŻE SKUTKOWAĆ KONIECZNOŚCIĄ POWTÓRZENIA BADANIA KOLONOSKOPOWEGO.
  • PO ROZPOCZĘCIU PRZYJMOWANIA ROZTWORU MOVIPREP PRZEBYWAJ W POBLIŻU TOALETY.
  • NIE MOŻNA PRZYJMOWAĆ ŻADNYCH POKARMÓW STAŁYCH OD CHWILI PRZYJMOWANIA LEKU MOVIPREP DO CHWILI ZAKOŃCZENIA BADANIA, MOŻESZ PIĆ TYLKO WSKAZANE PŁYNY.
  • PO WYPICIU ROZTWORU MOVIPREP ODCZEKAJ 15 – 20 MINUT I ROZPOCZNIJ PICIE DODATKOWYCH PŁYNÓW (1L WODY NIEGAZOWANEJ).
  • PO BADANIU NIE PROWADŹ AUTA W DRODZE POWROTNEJ DO DOMU, NIE WRACAJ AUTOBUSEM LUB INNYM PUBLICZNYM ŚRODKIEM TRANSPORTU.
  • PO BADANIU KOLONOSKOPOWYM PRZEZ KILKA KOLEJNYCH DNI ZASTOSUJ DIETĘ LEKKOSTRAWNĄ.

 

Czy kolonoskopia boli?

Podczas kolonoskopii zwykle stosuje się środki przeciwbólowe lub znieczulenie miejscowe lub ogólne, aby zminimalizować dyskomfort pacjenta. W większości przypadków odczuwany jest niewielki lub umiarkowany dyskomfort. Bardzo ważne jest, aby w trakcie trwania badania spróbować się odprężyć i współpracować z lekarzem, co może zmniejszyć nieprzyjemne odczucia. Jeśli jednak pacjent doświadcza silnego bólu lub niepokojących objawów, powinien natychmiast powiadomić personel medyczny, aby badanie można było przerwać lub zmodyfikować. Należy także pamiętać, że doświadczenie bólu może różnić się w zależności od indywidualnych czynników, takich jak poziom tolerancji bólu czy stan jelita pacjenta.

Co wykrywa kolonoskopia, na przykładzie kolonoskopii w Bielsku (Szpital Pod Bukami)

Badanie kolonoskopia stosowane jest do oceny stanu jelita grubego i końcowej części jelita cienkiego. Pozwala ono na identyfikację polipów, które są małymi wyrostkami na wewnętrznej powierzchni jelita grubego. Zazwyczaj są niegroźne, jednak niektóre z nich mogą mieć charakter przednowotworowy lub zawierać komórki rakowe. Co ważne, podczas kolonoskopii można nie tylko je wykryć, ale także usunąć w celu zapobiegania rozwojowi raka jelita grubego. Lekarz może również pobrać wycinki tkanek podejrzanych obszarów w celu dalszego badania i zidentyfikowania wczesnego stadium raka.

Ponadto kolonoskopia pozwala na wykrycie zmian charakterystycznych dla chorób zapalnych jelit, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Sprawdza się także jako rozwiązanie mające na celu identyfikację innych zmian strukturalnych jelita grubego, takich jak zwężenia, wrzody, krwawienie lub guzy.

Wskazania do kolonoskopii — objawy, których nie należy ignorować!

Kolonoskopia jest powszechnie stosowanym badaniem diagnostycznym i profilaktycznym jelita grubego. Wskazaniami do jego przeprowadzenia są:

  • krwawienie z odbytu oraz obecność krwi w stolcu,
  • zmiany w rytmie wypróżnień, takie jak przewlekłe biegunki lub zaparcia,
  • ból brzucha lub dyskomfort jelitowy nieuzasadniony innymi przyczynami.

Kolonoskopia wskazana jest także w przypadku osób, u których wykryto wcześniej nieprawidłowości w jelicie grubym (guzy, wrzody lub zwężenia), by monitorować stan zdrowia. Badanie przeprowadzane jest również w celu sprawdzenia skuteczności zabiegów lub wdrożonego leczenia. Ponadto zaleca się, aby osoby w wieku 50 lat i starsze, u których nie przeprowadzono wcześniejszych kolonoskopii, wykonały ją profilaktycznie. W przypadku osób, w których rodzinie występowały przypadki raka jelita grubego lub polipów, warto wykonać je wcześniej.

Czy trzeba mieć skierowanie na kolonoskopię prywatnie?

Kolonoskopia prywatnie w Bielsku może być wykonana u pacjentów bez skierowania. W tym przypadku badanie jest odpłatne i nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić pacjenta w stan sedacji dla zwiększenia jego komfortu.

W gabinecie przyjmują

dr n. med.

Józef Kisiel

specjalista chorób wewnętrznych, gastroenterolog

lek.

Sławomir Kozieł

chirurg ogólny

lek.med.

Przemysław Śleziński

specjalista chirurg

lek.med.

Sławomir Kozieł

specjalista chirurg

lek.med.

Przemysław Ignatiuk

specjalista chirurg

lek.med.

Łukasz Machalica

specjalista chirurg

lek.med.

Łukasz Toruński

specjalista chirurg

telefon

ZACHĘCAMY DO REZERWACJI TELEFONICZNEJ
(STOPKA PONIŻEJ)