Pracownia Endoskopowa

Badanie gastroskopowe

Gastroskopia jest badaniem endoskopowym górnego odcinka przewodu pokarmowego. Gastroskopię wykonuje się po znieczuleniu gardła środkiem znieczulającym w aerozolu, jest więc niebolesne. Podczas badania lekarz wprowadza przez jamę ustną pacjenta giętki wziernik (gastroskop), który przesuwa przez kolejne odcinki przewodu pokarmowego – przełyk, żołądek i dwunastnicę. Badanie to pozwala na dokładne obejrzenie wnętrza tych narządów, zaobserwowanie i sfotografowanie zmian chorobowych oraz na pobieranie wycinków ze zmian patologicznych w celu zbadania ich pod mikroskopem lub w celu wykonania tzw. testu urazowego pozwalającego wykryć obecność bakterii Helicobacter pylori.

Jak się przygotować do badania?

Do badania pacjent powinien zgłosić się na czczo – nie powinien jeść, pić ani połykać leków przynajmniej 6 godzin przed badaniem. Nie powinien też palić papierosów w dniu badania. Przed badaniem należy wyjąć protezy zębowe z jamy ustnej. W przypadku, gdy pacjent przyjmuje leki zmniejszające krzepliwość krwi (aspiryna, acard, polocard, acenokumarol, sintrom, warfin, heparyny w zastrzykach), należy poinformować o tym lekarza wykonującego badanie, gdyż pobieranie wycinków w przypadku przyjmowania tych leków może grozić krwotokiem.

Jak postępować po badaniu?

Po badaniu można jeść i pić, gdy minie uczucie drętwienia gardła wywołane znieczuleniem – zazwyczaj kilkanaście minut po badaniu. W przypadku pobierania wycinków lub usuwania polipów zaleca się nie jeść przez 2 godziny po badaniu, a później spożywać tylko chłodne i mało pikantne posiłki. Inne, specjalne zalecenia, w razie konieczności zostaną przekazane ustnie przez lekarza wykonującego badanie.

Kolonoskopia

W chwili obecnej uznaje się, że badanie kolonoskopowe, czyli badanie całego jelita grubego od odbytu do kątnicy (około 150 cm) jest najlepszą i najszybciej rozwijającą się metodą małoinwazyjną do wykrywania chorób tego narządu a w szczególności raka jelita grubego. Doświadczony endoskopista wykonuje badanie w czasie od 20 do 30 minut u 80-90 % pacjentów. W trakcie badania chory leży na lewym boku ze zgiętymi w kolanach nogami.
Ocenia się, że rak jelita grubego (zwykle rak gruczołowy) jest drugim w częstości występowania rakiem na świecie. Zmianę przednowotworową stanowi polip gruczolakowaty. Gruczolakoraki mogą występować w całym jelicie grubym jednak najczęściej znajdują się w jego końcowym 40 cm odcinku.
Diagnosta w trakcie badania monitoruje ilość zmian (zwykle polipy), ich rodzaje i opisuje umiejscowienie, usuwa dodatkowym oprzyrządowaniem polipy kierując do badania histopatologicznego.
Badanie kolonoskopowe przebiega zwykle z odczuwalnym przez pacjenta dyskomfortem i uczuciem ucisku w jamie brzusznej. Pacjent może mieć wykonane badanie kolonoskpowe ze znieczuleniem dożylnym, które przeprowadza anestezjolog wraz z pielęgniarką anestezjologiczną.
Do badania kolonskopowego pacjent przygotowuje się w domu. Wymagana jest absolutna dieta. Pacjent pije około 4 litrów klarownych płynów zwykle wodę niegazowaną i klarowne soki oraz przyjmuje lek czyszczący jelito wg zaleceń lekarza.

Lewa kolumna

KOLONOSKOPIA Z ANESTEZJOLOGIEM

Dieta:

2 dni przed terminem badania:

Nie spożywać:

  • tłustych wędlin (np. kiełbasy) i mięs
  • sałatek, warzyw i owoców pestkowych
  • pestek (siemię lniane, mak, itp.)
  • ciemnego pieczywa
  • napojów gazowanych
  • przecierów owocowych

Zalecenia:

Dieta półpłynna, kisiel, kleiki, ryż, makaron, chleb, gotowane mięso i ryby, napoje niegazowane, klarowne, herbata, kawa (bez fusów).

1 dzień przed terminem badania:

Lekkostrawne śniadanie: słaba herbata, bułeczka

  • godz. 14.00-15.00 – przecedzony bulion
  • godz. 15.00 – woda, herbata, można ssać landrynki, miód
Prawa kolumna

 

W dniu badania:

Osoby regularnie przyjmujące leki nasercowe, przeciwnadciśnieniowe, przeciwpadaczkowe zażywają poranną dawkę

6 godzin przed badaniem zakaz spożywania pokarmów i napojów

ZASTOSOWANIE LEKÓW PRZECZYSZCZAJĄCYCH:

Dzień bez leku przeczyszczającego

KOLONOSKOPIA - PRZYGOTOWANIE (bez anestezjologa)

3-4 dni przed badaniem

Możesz spożywać kisiele, kleiki, ryż, makaron, gotowane ziemniaki bez skóry, a także gotowane mięsa i ryby. Możesz pić miód, herbatę, kawą rozpuszczalną, bez dodatku mleka oraz czyste zupy i rosoły.

Unikaj np. pełnoziarnistego, brązowego chleba i innych produktów, które zawierają ziarna zbóż. Nie można spożywać tłustych mięs i wędlin oraz warzyw i owoców pestkowych. Dni bez leku przeczyszczającego.

 

24 godziny przed badaniem

Koniecznie przestrzegaj diety płynnej lub półpłynnej!

Możesz przyjmować płyny w postaci wody mineralnej, lemoniady, soku owocowego bez miąższu, napoju bezalkoholowego, czystej zupy i rosołu. Możesz także ssać cukierki miętowe i jeść miód.

Unikaj napojów w kolorach czerwonym lub fioletowym, takim jak sok z żurawiny lub sok winogronowy (kolorystyka może kolidować z wynikami badania), a także mleka oraz produktów mlecznych.

Lekkostrawne śniadanie: słaba herbata, bułeczka . Godz. 14.00 - 15.00 - przecedzony bulion.
Godz. 15.00 - woda, herbata, płyny klarowne, można ssać landrynki. Środek przeczyszczający - wg zaleceń lekarza

 

w dniu badania

Do czasu badania nie wolno Ci spożywać pokarmów!

Postępuj zgodnie z przykładowym schematem dawkowania leku czyszczącego zależnie od czasu badania.

Osoby regularnie przyjmującego leki nasercowe, przeciwciśnieniowe, przeciwpadaczkowe zażywają poranną dawkę.

 

W gabinecie przyjmują

dr n. med.

Józef Kisiel

specjalista chorób wewnętrznych, gastroenterolog

telefon

ZACHĘCAMY DO REZERWACJI TELEFONICZNEJ
(STOPKA PONIŻEJ)