Badanie gastroskopowe
Gastroskopia jest badaniem endoskopowym górnego odcinka przewodu pokarmowego. Gastroskopię wykonuje się po znieczuleniu gardła środkiem znieczulającym w aerozolu, jest więc niebolesne. Podczas badania lekarz wprowadza przez jamę ustną pacjenta giętki wziernik (gastroskop), który przesuwa przez kolejne odcinki przewodu pokarmowego – przełyk, żołądek i dwunastnicę. Badanie to pozwala na dokładne obejrzenie wnętrza tych narządów, zaobserwowanie i sfotografowanie zmian chorobowych oraz na pobieranie wycinków ze zmian patologicznych w celu zbadania ich pod mikroskopem lub w celu wykonania tzw. testu urazowego pozwalającego wykryć obecność bakterii Helicobacter pylori.

Jak się przygotować do badania?
Do badania pacjent powinien zgłosić się na czczo – nie powinien jeść, pić ani połykać leków przynajmniej 6 godzin przed badaniem.
Nie powinien też palić papierosów w dniu badania.
Przed badaniem należy wyjąć protezy zębowe z jamy ustnej.
W przypadku, gdy pacjent przyjmuje leki zmniejszające krzepliwość krwi (aspiryna, acard, polocard, acenokumarol, sintrom, warfin, heparyny w zastrzykach), należy poinformować o tym lekarza wykonującego badanie, gdyż pobieranie wycinków w przypadku przyjmowania tych leków może grozić krwotokiem.
Jak postępować po badaniu?
Po badaniu można jeść i pić, gdy minie uczucie drętwienia gardła wywołane znieczuleniem – zazwyczaj kilkanaście minut po badaniu.
W przypadku pobierania wycinków lub usuwania polipów zaleca się nie jeść przez 2 godziny po badaniu, a później spożywać tylko chłodne i mało pikantne posiłki.
Inne, specjalne zalecenia, w razie konieczności zostaną przekazane ustnie przez lekarza wykonującego badanie.
Kolonoskopia
W chwili obecnej uznaje się, że badanie kolonoskopowe, czyli badanie całego jelita grubego od odbytu do kątnicy (około 150 cm) jest najlepszą i najszybciej rozwijającą się metodą małoinwazyjną do wykrywania chorób tego narządu a w szczególności raka jelita grubego. Doświadczony endoskopista wykonuje badanie w czasie od 20 do 30 minut u 80-90 % pacjentów. W trakcie badania chory leży na lewym boku ze zgiętymi w kolanach nogami.
Ocenia się, że rak jelita grubego (zwykle rak gruczołowy) jest drugim w częstości występowania rakiem na świecie. Zmianę przednowotworową stanowi polip gruczolakowaty. Gruczolakoraki mogą występować w całym jelicie grubym jednak najczęściej znajdują się w jego końcowym 40 cm odcinku.
Diagnosta w trakcie badania monitoruje ilość zmian (zwykle polipy), ich rodzaje i opisuje umiejscowienie, usuwa dodatkowym oprzyrządowaniem polipy kierując do badania histopatologicznego.
Badanie kolonoskopowe przebiega zwykle z odczuwalnym przez pacjenta dyskomfortem i uczuciem ucisku w jamie brzusznej. Pacjent może mieć wykonane badanie kolonoskpowe ze znieczuleniem dożylnym, które przeprowadza anestezjolog wraz z pielęgniarką anestezjologiczną.
Do badania kolonskopowego pacjent przygotowuje się w domu. Wymagana jest absolutna dieta. Pacjent pije około 4 litrów klarownych płynów zwykle wodę niegazowaną i klarowne soki oraz przyjmuje lek czyszczący jelito wg zaleceń lekarza.

PRZYGOTOWANIE DO KOLONOSKOPII W ZNIECZULENIU OGÓLNYM
DIETA PRZED KOLONOSKOPIĄ
7 DNI PRZED BADANIEM:
• NIE PRZYJMUJ PREPARATÓW ZAWIERAJĄCYCH ŻELAZO;
• NIE SPOŻYWAJ POKARMÓW ZAWIERAJĄCYCH DROBNE ZIARNA (NP. MAK, SEZAM, SŁONECZNIK, SIEMIE LNIANE) OWOCÓW I WARZYW PESTKOWYCH (NP.: WINOGRON, POMIDORÓW, KIWI, TRUSKAWEK, MALIN, OGÓRKÓW) KAPUSTY, KUKURYDZY, GROCHU I FASOLI;
• POZA TYM DIETA LEKKOSTRAWNA.
2 DNI PRZED TERMINEM BADANIA, WOLNO SPOŻYWAĆ TYLKO:
• DIETA PÓŁPŁYNNA: KISIEL, KLEIKI, NAPOJE NIEGAZOWANE, SOKI KLAROWNE, HERBATA, ROSÓŁ PRZECEDZONY.
1 DZIEŃ PRZED TERMINEM BADANIA:
• RANO KISIEL, HERBATA, WODA NIEGAZOWANA, MOŻNA SSAĆ LANDRYNKI, MIÓD,;
• OKOŁO 14 GODZINY JEMY OSTATNI POSIŁEK W FORMIE ROSOŁU PRZECEDZONEGO.
MOŻNA PIĆ WODĘ NIEGAZOWANĄ, SŁABĄ HERBATĘ ZIELONĄ Z NIEWIELKĄ ILOŚCIĄ MIODU, JASNE KLAROWNE SOKI NP.: JABŁKOWY LUB WINOGRONOWY ROZCIEŃCZONY.
ZAŻYWANIE LEKÓW PRZED ZABIEGIEM
W DNIU BADANIA
• NALEŻY ZAŻYĆ PORANNE DAWKI LEKÓW NA: TARCZYCĘ, NADCIŚNIENIE, PRZECIWPADACZKOWE, NA SERCOWE ORAZ LEKI WZIEWNE;
• PACJENCI Z CUKRZYCĄ NIE PRZYJMUJĄ LEKÓW OBNIŻAJĄCYCH CUKIER (INSULINA, TABLETKI);
• 4 GODZ. PRZED BADANIEM NIE WOLNO PIĆ;
• NA BADANIE NALEŻY ZGŁOSIĆ SIĘ Z OSOBĄ TOWARZYSZĄCĄ, KTÓRA CAŁY CZAS POZOSTAJE W PRACOWNI, JEJ BRAK UNIEMOŻLIWI WYKONANIE BADANIA W ZNIECZULENIU;
• OSOBY PRZYJMUJĄCE LEKI OBNIŻAJĄCE KRZEPLIWOŚĆ KRWI TYPU: ACENOCUMAROL, SINTROM, TILCID,PLAVIX,ACESAN.XALERTO,PRADAXA I INNE. KONIECZNIE NALEŻY SKONSULTOWAĆ Z LEKARZEM ODSTWIENIE W/W LEKÓW.
ZALECA SIĘ ZEBRANIE ZE SOBĄ:
• BLUZKI Z LUŹNYM LUB KRÓTKIM RĘKAWEM;
• WYPISÓW ZE SZPITALA;
• WYNIKÓW Z POPRZEDNICH BADAŃ ENDOSKOPOWYCH;
• WYPEŁNIONĄ ORAZ PODPISANĄ ZGODĘ NA BADANIE I ZNIECZULENIE.
NALEŻY ZGŁOSIĆ SIĘ NA BADANIE BEZ JAKIEJKOLWIEK BIŻUTERII (NP. OBRĄCZKI, BRANSOLETY, ZERGARKA ITP.)
UWAGA :
PO ZNIECZULENIU ZAKAZ PROWADZENIA POJAZDÓW PRZEZ 24 GODZINY
WAŻNE PRZECZYTAJ!!!
1. WARUNKIEM DOBREGO PRZYGOTOWANIA DO BADANIA JEST ZASTOSOWANIE ODPOWIEDNIEJ DIETY, PRZYJMOWANIA ROZTWORU MOVIPREP LUB INNEGO I PICIE DODATKOWYCH PŁYNÓW NP. WODY NIEGAZOWANEJ.
2. NIEZASTOSOWANIE SIĘ DO ZALECEŃ DOTYCZĄCYCH DIETY ORAZ PICIA DODATKOWYCH PŁYNÓW MOŻE SKUTKOWAĆ KONIECZNOŚCIĄ POWTÓRZENIA BADANIA KOLONOSKOPOWEGO.
3. PO ROZPOCZĘCIU PRZYJMOWANIA ROZTWORU MOVIPREP PRZEBYWAJ W POBLIZU TOALETY.
4. NIE MOŻNA PRZYJMOWAĆ ŻADNYCH POKARMÓW STAŁYCH OD CHWILI PRZYJMOWANIA LEKU MOVIPREP DO CHWILI ZAKOŃCZENIA BADANIA, MOŻESZ PIĆ TYLKO WSKAZANE PŁYNY.
5. PO WYPICIU ROZTWORU MOVIPREP ODCZEKAJ 15 – 20 MINUT I ROZPOCZNIJ PICIE DODATKOWYCH PŁYNÓW (1L WODY NIEGAZOWANEJ).
6. PO BADANIU NIE PROWADŹ AUTA W DRODZE POWROTNEJ DO DOMU, NIE WRACAJ AUTOBUSEM LUB INNYM PUBLICZNYM ŚRODKIEM TRANSPORTU.
7. PO BADANIU KOLONOSKOPOWYM PRZEZ KILKA KOLEJNYCH DNI ZASTOSUJ DIETĘ LEKKOSTRAWNĄ.
W gabinecie przyjmują
dr n. med.
Józef Kisiel
specjalista chorób wewnętrznych, gastroenterolog
lek. med.
Stanisław Grzegorzek
specjalista chorób wewnętrznych gastroenterolog
lek.
Sławomir Kozieł
chirurg ogólny