Pracownia Endoskopowa - Gastroskopia i Kolonoskopia

Badanie gastroskopowe

Gastroskopia jest badaniem endoskopowym górnego odcinka przewodu pokarmowego. Gastroskopię wykonuje się po znieczuleniu gardła środkiem znieczulającym w aerozolu, jest więc niebolesne. Podczas badania lekarz wprowadza przez jamę ustną pacjenta giętki wziernik (gastroskop), który przesuwa przez kolejne odcinki przewodu pokarmowego – przełyk, żołądek i dwunastnicę. Badanie to pozwala na dokładne obejrzenie wnętrza tych narządów, zaobserwowanie i sfotografowanie zmian chorobowych oraz na pobieranie wycinków ze zmian patologicznych w celu zbadania ich pod mikroskopem lub w celu wykonania tzw. testu urazowego pozwalającego wykryć obecność bakterii Helicobacter pylori.

Jak się przygotować do badania?

Do badania pacjent powinien zgłosić się na czczo – nie powinien jeść, pić ani połykać leków przynajmniej 6 godzin przed badaniem.

Nie powinien też palić papierosów w dniu badania.

Przed badaniem należy wyjąć protezy zębowe z jamy ustnej.

W przypadku, gdy pacjent przyjmuje leki zmniejszające krzepliwość krwi (aspiryna, acard, polocard, acenokumarol, sintrom, warfin, heparyny w zastrzykach), należy poinformować o tym lekarza wykonującego badanie, gdyż pobieranie wycinków w przypadku przyjmowania tych leków może grozić krwotokiem.

 

Jak postępować po badaniu?

Po badaniu można jeść i pić, gdy minie uczucie drętwienia gardła wywołane znieczuleniem – zazwyczaj kilkanaście minut po badaniu.

W przypadku pobierania wycinków lub usuwania polipów zaleca się nie jeść przez 2 godziny po badaniu, a później spożywać tylko chłodne i mało pikantne posiłki.

Inne, specjalne zalecenia, w razie konieczności zostaną przekazane ustnie przez lekarza wykonującego badanie.

Kolonoskopia

W chwili obecnej uznaje się, że badanie kolonoskopowe, czyli badanie całego jelita grubego od odbytu do kątnicy (około 150 cm) jest najlepszą i najszybciej rozwijającą się metodą małoinwazyjną do wykrywania chorób tego narządu a w szczególności raka jelita grubego. Doświadczony endoskopista wykonuje badanie w czasie od 20 do 30 minut u 80-90 % pacjentów. W trakcie badania chory leży na lewym boku ze zgiętymi w kolanach nogami.
Ocenia się, że rak jelita grubego (zwykle rak gruczołowy) jest drugim w częstości występowania rakiem na świecie. Zmianę przednowotworową stanowi polip gruczolakowaty. Gruczolakoraki mogą występować w całym jelicie grubym jednak najczęściej znajdują się w jego końcowym 40 cm odcinku.
Diagnosta w trakcie badania monitoruje ilość zmian (zwykle polipy), ich rodzaje i opisuje umiejscowienie, usuwa dodatkowym oprzyrządowaniem polipy kierując do badania histopatologicznego.
Badanie kolonoskopowe przebiega zwykle z odczuwalnym przez pacjenta dyskomfortem i uczuciem ucisku w jamie brzusznej. Pacjent może mieć wykonane badanie kolonoskpowe ze znieczuleniem dożylnym, które przeprowadza anestezjolog wraz z pielęgniarką anestezjologiczną.
Do badania kolonskopowego pacjent przygotowuje się w domu. Wymagana jest absolutna dieta. Pacjent pije około 4 litrów klarownych płynów zwykle wodę niegazowaną i klarowne soki oraz przyjmuje lek czyszczący jelito wg zaleceń lekarza.

PRZYGOTOWANIE DO KOLONOSKOPII W ZNIECZULENIU OGÓLNYM


DIETA PRZED KOLONOSKOPIĄ


7 DNI PRZED BADANIEM:
    • NIE PRZYJMUJ PREPARATÓW ZAWIERAJĄCYCH ŻELAZO;
    • NIE SPOŻYWAJ POKARMÓW ZAWIERAJĄCYCH DROBNE ZIARNA (NP. MAK, SEZAM, SŁONECZNIK, SIEMIE LNIANE) OWOCÓW I WARZYW PESTKOWYCH (NP.: WINOGRON, POMIDORÓW, KIWI, TRUSKAWEK, MALIN, OGÓRKÓW) KAPUSTY, KUKURYDZY, GROCHU I FASOLI;
    • POZA TYM DIETA LEKKOSTRAWNA.


2 DNI PRZED TERMINEM BADANIA, WOLNO SPOŻYWAĆ TYLKO:
    • DIETA PÓŁPŁYNNA: KISIEL, KLEIKI, NAPOJE NIEGAZOWANE, SOKI KLAROWNE, HERBATA, ROSÓŁ PRZECEDZONY.


1 DZIEŃ PRZED TERMINEM BADANIA:
    • RANO KISIEL, HERBATA, WODA NIEGAZOWANA, MOŻNA SSAĆ LANDRYNKI, MIÓD,;
    • OKOŁO 14 GODZINY JEMY OSTATNI POSIŁEK W FORMIE ROSOŁU PRZECEDZONEGO.


MOŻNA PIĆ WODĘ NIEGAZOWANĄ, SŁABĄ HERBATĘ ZIELONĄ Z NIEWIELKĄ ILOŚCIĄ MIODU, JASNE KLAROWNE SOKI NP.: JABŁKOWY LUB WINOGRONOWY ROZCIEŃCZONY.


ZAŻYWANIE LEKÓW PRZED ZABIEGIEM


W DNIU BADANIA
    • NALEŻY ZAŻYĆ PORANNE DAWKI LEKÓW NA: TARCZYCĘ, NADCIŚNIENIE, PRZECIWPADACZKOWE, NA SERCOWE ORAZ LEKI WZIEWNE;
    • PACJENCI Z CUKRZYCĄ NIE PRZYJMUJĄ LEKÓW OBNIŻAJĄCYCH CUKIER (INSULINA, TABLETKI);
    • 4 GODZ. PRZED BADANIEM NIE WOLNO PIĆ;
    • NA BADANIE NALEŻY ZGŁOSIĆ SIĘ Z OSOBĄ TOWARZYSZĄCĄ, KTÓRA CAŁY CZAS POZOSTAJE W PRACOWNI, JEJ BRAK UNIEMOŻLIWI WYKONANIE BADANIA W ZNIECZULENIU;
    • OSOBY PRZYJMUJĄCE LEKI OBNIŻAJĄCE KRZEPLIWOŚĆ KRWI TYPU: ACENOCUMAROL, SINTROM, TILCID,PLAVIX,ACESAN.XALERTO,PRADAXA I INNE. KONIECZNIE NALEŻY SKONSULTOWAĆ Z LEKARZEM ODSTWIENIE W/W LEKÓW.


ZALECA SIĘ ZEBRANIE ZE SOBĄ:
    • BLUZKI Z LUŹNYM LUB KRÓTKIM RĘKAWEM;
    • WYPISÓW ZE SZPITALA;
    • WYNIKÓW Z POPRZEDNICH BADAŃ ENDOSKOPOWYCH;
    • WYPEŁNIONĄ ORAZ PODPISANĄ ZGODĘ NA BADANIE I ZNIECZULENIE.
NALEŻY ZGŁOSIĆ SIĘ NA BADANIE BEZ JAKIEJKOLWIEK BIŻUTERII (NP. OBRĄCZKI, BRANSOLETY,  ZERGARKA ITP.)

UWAGA :

PO ZNIECZULENIU ZAKAZ PROWADZENIA POJAZDÓW PRZEZ 24 GODZINY


WAŻNE PRZECZYTAJ!!!
    1. WARUNKIEM DOBREGO PRZYGOTOWANIA DO BADANIA JEST ZASTOSOWANIE ODPOWIEDNIEJ DIETY, PRZYJMOWANIA ROZTWORU MOVIPREP LUB INNEGO I PICIE DODATKOWYCH PŁYNÓW NP. WODY NIEGAZOWANEJ.
    2. NIEZASTOSOWANIE SIĘ DO ZALECEŃ DOTYCZĄCYCH DIETY ORAZ PICIA DODATKOWYCH PŁYNÓW MOŻE SKUTKOWAĆ KONIECZNOŚCIĄ POWTÓRZENIA BADANIA KOLONOSKOPOWEGO.
    3. PO ROZPOCZĘCIU PRZYJMOWANIA ROZTWORU MOVIPREP PRZEBYWAJ W POBLIZU TOALETY.
    4. NIE MOŻNA PRZYJMOWAĆ ŻADNYCH POKARMÓW STAŁYCH OD CHWILI PRZYJMOWANIA LEKU MOVIPREP DO CHWILI ZAKOŃCZENIA BADANIA, MOŻESZ PIĆ TYLKO WSKAZANE PŁYNY.
    5. PO WYPICIU ROZTWORU MOVIPREP ODCZEKAJ 15 – 20 MINUT I ROZPOCZNIJ PICIE DODATKOWYCH PŁYNÓW (1L WODY NIEGAZOWANEJ).
    6. PO BADANIU NIE PROWADŹ AUTA W DRODZE POWROTNEJ DO DOMU, NIE WRACAJ AUTOBUSEM LUB INNYM PUBLICZNYM ŚRODKIEM TRANSPORTU.
    7. PO BADANIU KOLONOSKOPOWYM PRZEZ KILKA KOLEJNYCH DNI ZASTOSUJ DIETĘ LEKKOSTRAWNĄ.

 

 

W gabinecie przyjmują

dr n. med.

Józef Kisiel

specjalista chorób wewnętrznych, gastroenterolog

lek. med.

Stanisław Grzegorzek

specjalista chorób wewnętrznych gastroenterolog

lek.

Sławomir Kozieł

chirurg ogólny

telefon

ZACHĘCAMY DO REZERWACJI TELEFONICZNEJ
(STOPKA PONIŻEJ)