Pracownia Endoskopowa - Gastroskopia i Kolonoskopia

Badanie gastroskopowe

Gastroskopia jest badaniem endoskopowym górnego odcinka przewodu pokarmowego. Gastroskopię wykonuje się po znieczuleniu gardła środkiem znieczulającym w aerozolu, jest więc niebolesne. Podczas badania lekarz wprowadza przez jamę ustną pacjenta giętki wziernik (gastroskop), który przesuwa przez kolejne odcinki przewodu pokarmowego – przełyk, żołądek i dwunastnicę. Badanie to pozwala na dokładne obejrzenie wnętrza tych narządów, zaobserwowanie i sfotografowanie zmian chorobowych oraz na pobieranie wycinków ze zmian patologicznych w celu zbadania ich pod mikroskopem lub w celu wykonania tzw. testu urazowego pozwalającego wykryć obecność bakterii Helicobacter pylori.

Jak się przygotować do badania?

Do badania pacjent powinien zgłosić się na czczo – nie powinien jeść, pić ani połykać leków przynajmniej 6 godzin przed badaniem.

Nie powinien też palić papierosów w dniu badania.

Przed badaniem należy wyjąć protezy zębowe z jamy ustnej.

W przypadku, gdy pacjent przyjmuje leki zmniejszające krzepliwość krwi (aspiryna, acard, polocard, acenokumarol, sintrom, warfin, heparyny w zastrzykach), należy poinformować o tym lekarza wykonującego badanie, gdyż pobieranie wycinków w przypadku przyjmowania tych leków może grozić krwotokiem.

Jak postępować po badaniu?

Po badaniu można jeść i pić, gdy minie uczucie drętwienia gardła wywołane znieczuleniem – zazwyczaj kilkanaście minut po badaniu.

W przypadku pobierania wycinków lub usuwania polipów zaleca się nie jeść przez 2 godziny po badaniu, a później spożywać tylko chłodne i mało pikantne posiłki.

Inne, specjalne zalecenia, w razie konieczności zostaną przekazane ustnie przez lekarza wykonującego badanie.

Kolonoskopia

W chwili obecnej uznaje się, że badanie kolonoskopowe, czyli badanie całego jelita grubego od odbytu do kątnicy (około 150 cm) jest najlepszą i najszybciej rozwijającą się metodą małoinwazyjną do wykrywania chorób tego narządu a w szczególności raka jelita grubego. Doświadczony endoskopista wykonuje badanie w czasie od 20 do 30 minut u 80-90 % pacjentów. W trakcie badania chory leży na lewym boku ze zgiętymi w kolanach nogami.
Ocenia się, że rak jelita grubego (zwykle rak gruczołowy) jest drugim w częstości występowania rakiem na świecie. Zmianę przednowotworową stanowi polip gruczolakowaty. Gruczolakoraki mogą występować w całym jelicie grubym jednak najczęściej znajdują się w jego końcowym 40 cm odcinku.
Diagnosta w trakcie badania monitoruje ilość zmian (zwykle polipy), ich rodzaje i opisuje umiejscowienie, usuwa dodatkowym oprzyrządowaniem polipy kierując do badania histopatologicznego.
Badanie kolonoskopowe przebiega zwykle z odczuwalnym przez pacjenta dyskomfortem i uczuciem ucisku w jamie brzusznej. Pacjent może mieć wykonane badanie kolonoskpowe ze znieczuleniem dożylnym, które przeprowadza anestezjolog wraz z pielęgniarką anestezjologiczną.
Do badania kolonskopowego pacjent przygotowuje się w domu. Wymagana jest absolutna dieta. Pacjent pije około 4 litrów klarownych płynów zwykle wodę niegazowaną i klarowne soki oraz przyjmuje lek czyszczący jelito wg zaleceń lekarza.

Dieta przed kolonoskopią

7 dni przed badaniem kolonoskopowym

• Nie przyjmuj: preparatów zawierających żelazo

• Nie jedz: pieczywa z ziarnami (np. mak, sezam, słonecznik, siemię lniane), owoców i warzyw pestkowych (np. winogron, pomidorów, kiwi, truskawek, malin i ogórków), kapusty, kukurydzy, grochu i fasoli)

• Poza tym dieta lekkostrawna

1 dzień przed badaniem kolonoskopowym

• Zjedz lekkostrawne obogoresztkowe śniadanie: bułeczkę lub kromkę chleba z masłem, z serem, jajkiem na twardo, plastrem wędliny.

• Około godziny 13.00-15.00 możesz zjeść zupę typu krem albo przecedzony bulion

• Od godziny 15.00 nie możesz jeść żadnych posiłków

• Możesz pić: wodę niegazowaną, słabą herbatę (np. zieloną z niewielką ilością miodu), jasne klarowne soki, które nie barwią na czerwono lub fioletowo (np. jabłkowy lub winogronowy).

Ważne! przeczytaj!

1. Warunkiem dobrego przygotowania do badania jest zastosowanie odpowiedniej diety, przyjmowanie leków przeczyszczających i picie dodatkowych płynów np. wody niegazowanej.

2. Niezastosowanie się do zaleceń dotyczących diety oraz picia dodatkowych płynów może skutkować koniecznością powtórzenia badania kolonoskopowego.

3. Po rozpoczęciu przyjmowania leków przeczyszczających przebywaj w pobliżu toalety.

4. Nie możesz przyjmować żadnych pokarmów stałych od chwili rozpoczęcia przyjmowania leków przeczyszczających do chwili zakończenia badania. Możesz jedynie pić wskazane płyny.

5. Po wypiciu leków przeczyszczających odczekaj 15-20 minut i rozpocznij picie dodatkowych płynów (1 litr np. wody niegazowanej).

6. Po badaniu nie prowadź auta w drodze powrotnej do domu, nie wracaj samemu autobusem lub innym środkiem transportu.

7. Po badaniu kolonoskopowym przez kilka kolejnych dni zastosuj dietę lekkostrawną.

dr n. med.

Józef Kisiel