Kto to optometrysta?
Na samym początku warto wyjaśnić, czym zajmuje się optometrysta. Jest to specjalista z zakresu optyki okularowej i zdrowia oczu. Przeprowadza badania, diagnozuje wady wzroku oraz dobiera odpowiednie korekcyjne szkła okularowe lub soczewki kontaktowe dla pacjentów, wypisuje na nie recepty. Optometrysta może także prowadzić terapię wzroku i udzielać porad dotyczących stylu życia, który wpływać będzie na prawidłowe funkcjonowanie oczu.
W czym pomoże optometrysta?
Tak jak wspomniano wcześniej, optometrysta pomaga w kwestiach związanych ze zdrowiem i funkcjonowaniem oczu. Do tego specjalisty warto udać się, gdy zauważono pogorszenie się wzroku. Może zdiagnozować choroby i zaburzenia widzenia, takie jak: astygmatyzm, krótkowzroczność, dalekowzroczność, zaćma, jaskra i inne. Dobrze jest udać się do optometrysty także w przypadku częstych bólów głowy niewiadomego pochodzenia oraz gdy pracuje się dużo przy komputerze.
Po zdiagnozowaniu wady optometrysta pomoże dobrać odpowiednie szkła okularowe lub soczewki kontaktowe, które poprawią widzenie, a co za tym idzie samopoczucie oraz jakość życia. W przypadku schorzeń, które tego wymagają, przeprowadzona może być terapia wzroku, która powinna poprawić funkcjonowanie oczu w przypadku zaburzeń, takich jak np. zespół suchego oka.
Tak jak wspomniano wcześniej, optometryści pomagają także w zakresie profilaktyki prawidłowego widzenia. Mogą doradzić, jak dbać o zdrowie oczu i zapobiegać chorobom, np. poprzez stosowanie zasad ergonomii przy pracy z komputerem, wykorzystanie odpowiedniego oświetlenia w miejscach pracy i w domu oraz poprzez właściwe nawilżanie oczu.
Optometrysta a okulista
Zarówno okulista, jak i optometrysta zajmują się zdrowiem oczu i funkcjonowaniem narządu wzroku, ale ich zakres kompetencji jest nieco inny.
Okulista jest lekarzem specjalizującym się w chorobach i chirurgii okulistycznej. Posiada wykształcenie medyczne i może przepisywać leki, przeprowadzać operacje i leczyć zaawansowane choroby oczu, takie jak zaćma czy jaskra.
Okulista jest też w stanie ocenić wpływ chorób ogólnoustrojowych na wzrok. Należy udać się do niego w przypadku: bólu gałek ocznych, zapalenia spojówek, ciała obcego w oku, urazów oraz niepokojących zmian w obrębie narządu wzroku.
Optometrysta w przeciwieństwie do okulisty nie jest lekarzem, a co za tym idzie, nie przepisuje leków, nie przeprowadza zabiegów ani operacji. Może jednak skierować pacjenta do lekarza, jeśli wykryje problemy wymagające interwencji medycznej. Zastanawiając się, który specjalista będzie mógł pomóc, okulista czy optometrysta, należy skupić się na swoich potrzebach oraz problemach ze zdrowiem oczu.
Jak wybrać optometrystę w Bielsku-Białej?
Wybór dobrego optometrysty może być kluczowy dla utrzymania zdrowia oczu. Na czym warto skupić się, poszukując specjalisty w tym zakresie? Przede wszystkim należy upewnić się, że wybrany optometrysta posiada wymagane kwalifikacje oraz certyfikaty. W Polsce, aby móc wykonywać ten zawód, konieczne jest ukończenie studiów magisterskich lub podyplomowych na specjalizacji optometria.
Warto także zapytać swoich najbliższych o doświadczenia z konkretnymi specjalistami. Dobrym źródłem informacji na ten temat mogą być również opinie i recenzje w sieci. Dobrze jest korzystać z usług optometrysty w Bielsku, który stosuje odpowiednie rozwiązania oraz wykorzystuje zaawansowane sprzęty. Pozwala to uzyskać jak dokładną diagnozę i umożliwia na wdrożenie optymalnej korekty, leczenia wzroku.
W gabinecie przyjmują
mgr
Aleksandra Białecka
optometrystka