Gabinet Gastrologiczny

Badania u gastrologa

Problemy z funkcjonowaniem układu trawiennego stanowią jedną z najgroźniejszych cywilizacyjnych chorób. Zalicza się do nich m.in. nowotwór, którego odsetek umieralności jest jednym z najwyższych na świecie, czyli raka jelita grubego oraz chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, raka żołądka, raka przełyku czy chorobę refluksową. W większości przypadków śmiertelność nowotworów zależna jest nie od czynników genetycznych czy środowiskowych, ale od tego, w jakim stadium choroba zostanie wykryta.

Profilaktyczne badania są niezwykle ważne nie tylko w przypadku raka piersi czy raka szyjki macicy. Również badania uważane za pacjentów za bardziej inwazyjne, a przez to cieszące się mniejszym powodzeniem są bardzo ważne. Zaliczają się do nich gastroskopia oraz kolonoskopia. Te metody diagnostyczne pozwalają na kompleksową ocenę stanu poszczególnych elementów układu pokarmowego.

W poradni, gabinecie gastrologa w Bielsku w Szpitalu Pod Bukami jest możliwość wykonania:

  •     gastroskopii
  •     kolonoskopii

Jak przebiega kolonoskopia?

w chwili obecnej uznaje się, że badanie kolonoskopowe, czyli badanie całego jelita grubego od odbytu do kątnicy (około 150 cm) jest najlepszą i najszybciej rozwijającą się metodą małoinwazyjną do wykrywania chorób tego narządu a w szczególności raka jelita grubego. Doświadczony endoskopista wykonuje badanie w czasie od 20 do 30 minut u 80-90 % pacjentów. W trakcie badania chory leży na lewym boku ze zgiętymi w kolanach nogami.


Ocenia się, że rak jelita grubego (zwykle rak gruczołowy) jest drugim w częstości występowania rakiem na świecie. Zmianę przednowotworową stanowi polip gruczolakowaty. Gruczolakoraki mogą występować w całym jelicie grubym jednak najczęściej znajdują się w jego końcowym 40 cm odcinku. Diagnosta w trakcie badania monitoruje ilość zmian (zwykle polipy), ich rodzaje i opisuje ich umiejscowienie oraz usuwa dodatkowym oprzyrządowaniem polipy do badania histopatologicznego.


Badanie kolonoskopowe przebiega zwykle z odczuwalnym przez pacjenta dyskomfortem i uczuciem ucisku w jamie brzusznej. Pacjent może mieć wykonane badanie kolonoskpowe ze znieczuleniem dożylnym, które przeprowadza anestezjolog wraz z pielęgniarką anestezjologiczną.


Do badania kolonskopowego pacjent przygotowuje się w domu. Wymagana jest absolutna dieta. Pacjent pije około 2 do 3 litrów klarownych płynów zwykle wodę niegazowaną i klarowne soki oraz przyjmuje lek czyszczący jelito FLEET PHOSPOSODA, którego zastosowanie nie wymaga wykonania przez pacjenta lewatywy przed badaniem.

 

Co ile kolonoskopia?

Uznaje się, że badanie kolonskopowe powinno być wykonywane raz na 5 lat po 40 roku życia, niektóre źródła podają raz na 10 lat u osób u których nie stwierdza się zmian patologicznych i raz na 2 lata u osób, u których stwierdzono polipy jelita grubego.


W dobie narastającej alergii pokarmowej (stałe pogarszanie się jakości spożywanych pokarmów - konserwanty) stoimy na stanowisku, by wykonywać badanie najpóźniej co 5 lat u osób, u których nie wykryto zmian w pierwszym badaniu.

kolonoskopia

W gabinecie przyjmują

dr n. med.

Józef Kisiel

specjalista chorób wewnętrznych, gastroenterolog

telefon

ZACHĘCAMY DO REZERWACJI TELEFONICZNEJ
(STOPKA PONIŻEJ)