Laserowa korekcja wad wzroku

Laserowe korekcje wzroku w Szpitalu Pod Bukami w Bielsku

Szpital Pod Bukami w Bielsku był pierwszym ośrodkiem na Podbeskidziu oferującym możliwość laserowej korekcji wady wzroku.

Od początku 2011 roku, w Szpitalu Pod Bukami wykonujemy zabiegi laserowej korekcji wad wzroku. Początkowo laserem excimerowym Allegretto Wavelight 400 (wtedy najnowszej generacji laser excimerowy do korygowania wad refrakcji oka). A od 2016r. laserem excimerowym Allegretto Wavelight EX500 pracującym z częstotliwością 500Hz, który jest obecnie najszybszym na świecie laserem excimerowym. Zapewnia on najwyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu podczas zabiegu.

Oczywiste jest, że każdy z nas traktuje swoje oczy jak najcenniejszy skarb, dlatego dobrze wiemy jak ważna i trudna jest dla każdego pacjenta decyzja o zabiegu laserowej korekcji wad wzroku. Nasz zespół chirurgów to lekarze z wieloletnim doświadczeniem i setkami udanych zabiegów w dotychczasowej praktyce - dlatego możesz nam zaufać i czuć się bezpiecznie.

Zabiegowi laserowej korekcji wad wzroku mogą się poddać pacjenci z:

 •         Krótkowzrocznością do -10,0 dioptrii
 •         Nadwzrocznością do +6,0 dioptrii
 •         Astygmatyzmem do +/- 6,0 dioptrii

Każdy pacjent przed zabiegiem jest zapraszany na indywidualną konsultację, na której po wykonaniu szeregu badań lekarz określi czy zabieg okulistczny przyniesie pożądany rezultat i czy może być bezpiecznie wykonany. A po rozmowie z pacjentem wybierze najbardziej optymalny typ zabiegu.

W naszym szpitalu badania kwalifikacyjne oraz zabiegi przeprowadzają:

prof. dr hab. n. med.
Stanisława Gierek-Ciaciura
specjalista chorób oczu ekspert chirurgii refrakcyjnej

Metody laserowej operacji oczu

Istnieje kilka metod laserowej korekcji wad wzroku. Dobór danej metody jest określany przez lekarza specjalistę indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie typu i wysokości wady wzroku, wielkości aberracji wyższego rzędu, wieku, grubości rogówki, szerokości źrenicy oraz na podstawie jego personalnych oczekiwań i potrzeb. Postęp techniczny w dziedzinie laserowej korekcji wzroku połączony z latami doświadczeń daje szansę na bezpieczną korekcję prawie wszystkich wad wzroku.

Metody korekcji wad wzroku laserem excimerowym możemy podzielić na metody powierzchowne i śródrogówkowe. Po zabiegach powierzchownych pacjent może ok. 2-3 dni odczuwać dyskomfort, nadwrażliwość na światło i łzawienie. Metody śródrogówkowe są bardziej inwazyjne, ale proces gojenia rogówki przebiega szybciej.

Po zabiegu zakłada się na oko soczewkę kontaktową, która stanowi opatrunek.

Wybór metody korekcji dokonywany jest indywidualnie dla każdego pacjenta po badaniu kwalifikacyjnym i rozmowie.

laserowa operacja oczu

LASEROWE METODY KOREKCJI WAD WZROKU

Metody powierzchowne:

1. PRK
Najstarsza i najtańsza metoda laserowej korekcji wad wzroku, mechanicznie usuwa się nabłonek rogówki, rogówkę poddaje się następnie działaniu lasera excimerowego, który zmienia jej kształt.

2. EPI LASIK
Metoda polegająca na odpreparowaniu płatka z samego  nabłonka rogówki urządzeniem zwanym separatorem. Po odpreparowaniu płatka przeprowadzana jest ablacja rogówki laserem excimerowym.

3. EBK-LASIK
W tej metodzie używane jest urządzenie Epi-Clear, które „zamiata” do swojego wnętrza nabłonek, pozostawiając odkrytą rogówkę, którą poddaje się działaniu lasera.

4. TRANS-PRK
Jest to metoda, w której używany jest tylko laser excimerowy bez innych narzędzi. Nabłonek rogówki zostaje usunięty przy pomocy lasera, który jest w drugim etapie wykorzystywany do korekcji wady wzroku.

Metody śródrogówkowe:

5. LASIK
Urządzeniem zwanym mikrokeratomem odcina się płatek rogówki wraz z nabłonkiem o grubości 120 mikrometrów, następnie po jego odchyleniu laserem excimerowym modelujemy kształt rogówki zmieniając jej moc optyczną. Na koniec zabiegu płatek zostaje przyłożony na pierwotne miejsce dzięki czemu proces gojenia przebiega bardzo szybko.

6. SBK-LASIK
Jest to modyfikacja LASIKU. Metoda ta polega na wytworzeniu mikrokeratomem bardzo cienkiego płatka rogówki grubości ok. 90-100 mikrometrów, następnie laser precyzyjnie modeluje głębokie warstwy rogówki. Metoda ta polecana jest w przypadku wysokich wad refrakcji i  niskiej grubości rogówki. Proces gojenia przebiega tak samo szybko jak w przypadku LASIK.

operacja oczu laserem

Laserowa korekcja wad wzroku koszty

LASIK 3500 złotych za jedno oko 6000 złotych za oboje oczu
EPI LASIK 3500 złotych za jedno oko 6000 złotych za oboje oczu
SBK LASIK 4000 złotych za jedno oko 7000 złotych za oboje oczu
PRK 2000 złotych za jedno oko 4000 złotych za oboje oczu
EBK LASIK 3500 złotych za jedno oko 6000 złotych za oboje oczu
TRANS PRK 4000 złotych za jedno oko 7000 złotych za oboje oczu

 

Na czym polega laserowa operacja oczu?

Dzisiejsza okulistyka korzysta z dobrodziejstw nowoczesnych technologii, oferując rozmaite, zaawansowane zabiegi okulistyczne. Laserowa korekcja wad wzroku jest jednym z najskuteczniejszych, a przy tym najbezpieczniejszych zabiegów operacyjnych na oczy. Laserowa operacja wzroku w Bielsku w naszej klinice wykorzystuje laser okulistyczny, którego zadaniem jest dopasowanie rogówki oka w taki sposób, by obraz zbierał się na siatkówce. Precyzyjne kształtowanie rogówki z dokładnością co do milimetra umożliwia usuwanie różnorakich wad wzroku. Operacje wzorku przy użyciu lasera mogą być przeprowadzane na różne sposoby – najlepsza metoda dobierana jest indywidualnie do każdego przypadku.

Laserowa korekcja wzroku – wskazania do zabiegu

Laserowa korekcja oczu to zabieg przeznaczony dla pacjentów cierpiących na krótkowzroczność, nadwzroczność lub astygmatyzm.

Laserowa korekcja astygmatyzmu i pozostałych wspomnianych wad wzroku jest dedykowana osobom, które ukończyły 21 rok życia. Nie ma górnej granicy wieku, do którego można przeprowadzić laserową korekcję wzroku, jednak podczas kwalifikacji do zabiegu lekarz musi ocenić, czy wada nie powstała w wyniku procesów starzenia się organizmu, ponieważ w takiej sytuacji laserowa operacja oczu nie przyniesie pożądanych rezultatów.

Laserowe operacje oczu – przeciwwskazania

Mimo iż laserowa korekcja wzorku jest zabiegiem bezpiecznym i mało inwazyjnym, istnieje szereg przeciwwskazań do jej przeprowadzania. Zabiegowi nie mogą poddać się:

 • pacjenci poniżej 21 roku życia;
 • kobiety w ciąży i karmiące piersią;
 • osoby z rozrusznikiem serca;
 • osoby chorujące na cukrzycę.

Ponadto dla przeprowadzenia zabiegu dyskwalifikujące są następujące problemy okulistyczne:

 • niestabilna wada wzroku;
 • jaskra;
 • zaćma;
 • odwarstwienie rogówki;
 • zanik nerwu wzrokowego;
 • wystąpienie zmian na dnie oka;
 • stany zapalne oczu;
 • zmiany zwyrodnieniowe siatkówki lub plamki żółtej.

Laserowa korekcja wzroku - do jakiej wady można ją wykonać?

Operacja na wadę wzroku w Bielsku-Białej obejmuje wady:

 • krótkowzroczności do -10,0 dioptrii;
 • nadwzroczności do +6,0 dioptrii;
 • astygmatyzmu do +/- 6,0 dioptrii.

Wady wzroku przekraczające podane wartości nie kwalifikują się do leczenia laserowego.

Operacyjna korekta wzroku – efekty

Pierwsze efekty po laserowej operacji oczu są widoczne niemal natychmiast po przeprowadzonym zabiegu, jednak na pełen rezultat należy poczekać dwie, trzy doby. Warto mieć na uwadze, że oko potrzebuje około jednego-dwóch tygodni, by w pełni przyzwyczaić się do nowych warunków widzenia. Po tym czasie obraz powinien być tak wyraźny, jak w okularach dopasowanych do konkretnej wady wzroku.

Aby proces rekonwalescencji przebiegał szybko i sprawnie oraz w celu uniknięcia powikłań pooperacyjnych, należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego.

Laserowa korekcja wzroku w Bielsku – gdzie na operację na wadę wzroku?

Potrzebna Ci laserowa operacja oczu w Bielsku-Białej? W Szpitalu Pod Bukami wykonujemy laserowe zabiegi korekcji wzorku, zarówno metodami powierzchownymi, jak i śródrogówkowymi. Skontaktuj się z nami w celu umówienia dogodnego terminu zabiegu. Pamiętaj, że przed operacją konieczne jest wykonanie wielu szczegółowych badań, w tym – specjalistycznych badań okulistycznych. Możesz wykonać je w naszej klinice.

W gabinecie przyjmują

prof. dr hab. n. med.

Stanisława Gierek- Ciaciura

specjalista chorób oczu, ekspert chirurgii refrakcyjnej

telefon

ZACHĘCAMY DO REZERWACJI TELEFONICZNEJ
(STOPKA PONIŻEJ)