Leczenie zaćmy

Czym jest zaćma?

Zaćma, nazywana także kataraktą, to choroba, która najczęściej dotyczy osób po 60 roku życia. Polega na stopniowym mętnieniu naturalnej soczewki wewnątrz oka. Skutkuje to pogarszaniem się widzenia, obraz staje się niewyraźny, widziany "przez mgłę". Nie leczona zaćma prowadzi do całkowitego zaniewidzenia.

Jak wygląda leczenie ?

Obecnie zabieg usunięcia zaćmy to jeden z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych zabiegów chirurgicznych, na który co roku decydują sie miliony pacjentów na całym świecie. Usunięcie zaćmy na wczesnym etapie rozwoju skraca czas rekonwalescencji wzroku.

Wizyta kwalifikacyjna poprzedzająca procedurę usunięcia zaćmy obejmuje bardzo dokładną ocenę stanu oczu:

 • Ocenę wady wzroku do dali oraz do bliży
 • Pomiar ciśnienia wewnątrz gałki ocznej
 • Badanie ilości komórek śródbłonka rogówki
 • Biometrię optyczną lub ultradźwiękową z najdokładniejszą kalkulacją mocy wszczepianej soczewki
 • Indywidualny i niezwykle dokładny dobór typu wszczepianej soczewki
 • Ocenę przedniego odcinka oka w biomikroskopie
 • Badanie dna oka

 

Zabieg usunięcia zaćmy

Pobyt poza domem trwa jedynie kilka godzin. W naszym ośrodku wykonujemy zabiegi usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wykorzystaniem najnowocześniejszej aparatury chirurgicznej amerykańskiej firmy Alcon. Dzięki zastosowaniu znieczulająch kropli, które podawane są do oka, zabieg jest bezbolesny. Procedura polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia (około 2 milimetrów), przez które za pomocą małego narzędzia wykorzystującego fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości chirurg delikatnie rozdrabnia i usuwa zmętniałą soczewkę. W to miejsce umieszczona zostaje sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa.
Podczas każdego zabiegu wykorzystywane są sterylne, jednorazowe zestawy narzędzi przeznaczone dla chirurgii okulistycznej. Zapewnia to najwyższy standard oraz gwarantuje największe bezpieczeństwo wykonania zabiegu.

Po zabiegu usunięcia zaćmy

Po zabiegu pacjent przez krótki czas odpoczywa, następnie udaje się do domu. W ciągu następnych 24 godzin lekarz przeprowadza badanie kontrolne. Przez kilka tygodni po zabiegu konieczne jest stosowanie kropli do operowanego oka. Zapobiegają one zakażeniu i ułatwiają gojenie.

Już w krótkim czasie po zabiegu pacjent może cieszyć się odzyskaną ostrością wzroku i wrócić do swoich codziennych przyjemności i obowiązków.

Charakterystyka soczewek wewnątrzgałkowych

Istnieją dwa podstawowe typy sztucznych soczewek, z których każdy spełnia określone funkcje korekcyjne. Soczewki jednoogniskowe zapewniają moc korekcyjną tylko w jednym odcinku zakresu widzenia (zazwyczaj widzenia dalekiego), podczas gdy soczewki wieloogniskowe są zaprojektowane do korekcji całego zakresu widzenia - od bliskiego do dalekiego.

 • Soczewka AcrySof IQ
  Jest to soczewka jednoogniskowa, która dzięki asferycznej optyce znacznie poprawia kontrast widzenia zmierzchowego.
   
 • AcrySof IQ Natural
  Jest to soczewka jednoogniskowa, asferyczna, z filtrem światła niebieskiego, która pomaga chronić siatkówkę przed zmianami zwyrodnieniowymi.
   
 • Soczewka AcrySof IQ Toric
  Jest to soczewka jednoogniskowa, asferyczna, z filtrem światła niebieskiego, która niwelująca jednocześnie astygmatyzm.
   
 • Soczewki AcrySof IQ ReStor oraz AcrySof IQ ReStor Toric
  Jest to soczewka jednoogniskowa, asferyczna, z filtrem światła niebieskiego, która niwelująca jednocześnie astygmatyzm.

Zaćma wtórna

Może wystąpić kilka miesięcy lub lat po usunięciu zmętniałej soczewki. Objawia się stopniowym pogarszaniem widzenia, którego przyczyną jest przymglenie torebki soczewki. Leczenie polega na wykonaniu laserem YAG otworu w zmętniałej strukturze. Zabieg jest bezbolesny, trwa kilka minut a widzenie poprawia się natychmiast.

Informacje na temat leczenia zaćmy i soczewek wewnątrzgałkowych znajdziesz na stronie: www.leczeniezacmy.pl

Więcej informacji można uzyskać od naszych lekarzy specjalistów podczas wizyty w naszej poradni okulistycznej.

W gabinecie przyjmują

dr n. med.

Michał Milka

specjalista chorób oczu

dr n. med.

Łukasz Cwalina

specjalista chorób oczu

telefon

ZACHĘCAMY DO REZERWACJI TELEFONICZNEJ
(STOPKA PONIŻEJ)