Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

lekarka ginekolog

10

Maj 2023

Wizyty u ginekologa to dla wielu kobiet temat tabu, który wywołuje stres i niepokój. Nie jest to jednak powód, by ich unikać, ponieważ są niezbędne dla zachowania pełni zdrowia. Jak przygotować się do wizyty u ginekologa, aby czuć się spokojnie i komfortowo podczas badania? Podpowiemy, o czym warto pamiętać, a także wyjaśnimy, jak wygląda pierwsza wizyta u specjalisty i kiedy warto udać się do ginekologa. Spis treści:

Przygotowanie do wizyty u ginekologa

O czym warto pamiętać przed odwiedzeniem gabinetu ginekologa, by poczuć się bardziej komfortowo, pewniej? Przede wszystkim należy zarezerwować wizytę w odpowiednim czasie. Najlepiej między 3. a 5. dniem po zakończonym okresie. Na 24 godziny przed wizytą należy unikać stosunków seksualnych. Przez kilka dni poprzedzających badania nie należy używać produktów do higieny intymnej, głównie środków perfumowanych, ponieważ mogą one zafałszować ich wyniki.

Jak się przygotować do badania ginekologicznego? Przed wizytą warto zadbać o odpowiednią higienę osobistą, np. umyć się ciepłą wodą z delikatnym, naturalnym środkiem myjącym. Dobrze jest także przemyśleć swoje pytania lub problemy, którymi chce się podzielić z lekarzem oraz przygotować historię medyczną i listę przyjmowanych aktualnie leków. Dobrze jest także pamiętać, że wizyta u ginekologa to naturalna część dbania o swoje zdrowie, więc nie powinna być powodem do wstydu lub stresu. Lekarz, lekarka nie oceniają, ale pomagają zadbać o zdrowie.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?

Skoro mowa o tym, co zrobić przed wizytą u ginekologa, warto także nieco pochylić się nad pierwszym spotkaniem w gabinecie ginekologicznym. Dla wielu dziewczyn, pań jest ono bardzo trudne i stresujące.

Jak wygląda wizyta, na co się przygotować? Na początku przeprowadzany jest wywiad, w czasie którego mogą paść pytania dotyczące: zdrowia, historii medycznej, trybu życia, nawyków seksualnych, a także zdrowia rodziny, głównie pod kątem chorób nowotworowych piersi oraz narządów rodnych.

Następnie przeprowadzane jest USG, pozwalające na dokładne obejrzenie elementów układu rozrodczego.

Lekarz może zdecydować się również na badanie klasyczne, dotykając jajników i macicy przez powłoki brzuszne. Wykonana może być także kontrola piersi, aby wykluczyć obecność guzków lub nierówności.

Jeśli ginekolog uzna to za konieczne, może pobrać wymaz z szyjki macicy, aby przeprowadzić badanie na obecność wirusa HPV, bakterii lub innych patogenów.

Gdy nastąpi taka potrzeba, wykonywane są także testy na choroby przenoszone drogą płciową. Warto podczas wizyty zadawać pytania oraz mówić o swoich obawach, by uzyskać wyjaśnienia wszystkich niepokojących kwestii.

Kiedy należy zgłosić się do ginekologa?

Wizyty i badania u ginekologa powinny być regularne, do specjalisty należy udać się co najmniej raz w roku. W ich czasie lekarz będzie mógł zbadać narządy płciowe oraz przeprowadzić kontrolę piersi. Ponadto wskazaniami do wizyty u specjalisty są m.in.:

  • problemy z menstruacją,
  • planowanie ciąży,
  • okres ciąży,
  • problemy z układem moczowo-płciowym, takie jak pieczenie podczas oddawania moczu, ból w okolicy pachwiny lub upławy, bolesne stosunki,
  • potrzeba porady w związku antykoncepcją.

Warto pamiętać, że każda kobieta jest inna, a potrzeby zdrowotne różnią się m.in. w zależności od wieku, stanu zdrowia czy stylu życia. W związku z tym ważne jest, aby słuchać swojego ciała i reagować na wszelkie niepokojące objawy, konsultując się z ginekologiem na bieżąco.

— Pozostałe wpisy