Co to jest zaćma? Pierwsze obawy zaćmy

zdrowe oko

11

paź 2023

Zaćma, mimo że to powszechnie występujące schorzenie oczu, pozostaje jednym z najważniejszych wyzwań w dziedzinie okulistyki. To zaburzenie, które wpływa na jakość widzenia oraz zdolność do prawidłowego funkcjonowania w codziennym życiu. W tym artykule omawiamy najważniejsze zagadnienia związane z zaćmą oraz wyjaśniamy, jakie są jej pierwsze objawy.

Spis treści:

Co to jest zaćma oka? Kto zajmuje się jej leczeniem?

Zaćma (inaczej katarakta) to choroba oka, która polega na zmętnieniu soczewki znajdującej się wewnątrz gałki ocznej. Jest ona naturalnie przezroczysta i pomaga ogniskować światło na siatkówce, umożliwiając nam widzenie. Jednak w przypadku zaćmy soczewka staje się mętna, co prowadzi do zaburzenia widzenia.

Podejrzewając u siebie zaćmę, należy udać się do gabinetu okulistycznego, ponieważ lekarz, który zajmuje się jej diagnozowaniem to okulista. Po uzyskaniu diagnozy operacje wykonywane są przez specjalistów z zakresu chirurgii okulistycznej. Leczenie zaćmy przeprowadzane jest z np. z wykorzystaniem soczewek wewnątrzgałkowych. Zabieg ten jest stosunkowo bezpieczny oraz małoinwazyjny.

Jakie są przyczyny zaćmy oka?

Zaćma może być spowodowana różnymi czynnikami i przyczynami. Bardzo często występującym podłożem tego schorzenia jest proces starzenia się. Wynika to z faktu, że soczewka oka jest zbudowana z białka i w miarę starzenia się może ono ulegać denaturacji, co prowadzi do zmętnienia soczewki.

Warto także wiedzieć, że występują także genetyczne predyspozycje zaćmy. ​​Jeśli w rodzinie były przypadki tej choroby wzroku, istnieje większe prawdopodobieństwo jej wystąpienia u potomków.

Zaćma na oku może także rozwijać się na skutek długotrwałego narażenia na czynniki środowiskowe, takie jak promieniowanie UV, palenie tytoniu, nadmierne spożycie alkoholu i zanieczyszczenie powietrza, ponieważ zwiększają one ryzyko wystąpienia wady wzroku.

Specjaliści twierdzą także, że na zwiększone prawdopodobieństwo zmętnienia soczewki oka wpływają także: niektóre choroby, takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, otyłość, urazy mechaniczne lub oparzenia chemiczne oka, długotrwałe stosowanie niektórych leków, takich jak kortykosteroidy, niektóre zaburzenia metaboliczne.

Co ważne, zaćma jest schorzeniem, które może wystąpić z wiekiem lub na skutek czynników ryzyka, ale jej rozwój jest często nieunikniony. Regularne badania oczu i zdrowy tryb życia, który obejmuje unikanie czynników ryzyka, mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia zaćmy lub opóźnić jej rozwój.

Zaćma — objawy początkowe

Początkowe objawy zaćmy zazwyczaj są łagodne i stopniowo się nasilają. W najwcześniejszym stadium choroby mogą one być subtelne i czasem są mylone z problemami widzenia związanymi z wiekiem lub innymi schorzeniami oczu. Jednym z pierwszych objawów zaćmy jest zmętnienie widzenia. Obrazy mogą wydawać się nieostre lub zamglone.

Ponadto osoby z zaćmą mogą doświadczać trudności z widzeniem w nocy lub przy słabym oświetleniu. Może to sprawić, że prowadzenie samochodu lub poruszanie się w nocy będzie trudniejsze.

Omawiając, jakie są objawy zaćmy, warto także wspomnieć o tym, że osoby z zaćmą mogą dostrzegać aureolę lub halo wokół źródeł światła, takich jak latarnie uliczne lub reflektory samochodowe.

Wśród pacjentów często pojawia się także dyskomfort lub ból jako reakcja na jasne światło. Jak jeszcze mogą wyglądać początki zaćmy? Objawy to często zaburzenia w percepcji kolorów — mogą wydawać się mniej wyraziste lub bardziej matowe, a osoby noszące okulary muszą częściej zmienić ich moc na skutek zmniejszającej się zdolności widzenia spowodowanej zaćmą.

Jeśli dostrzegasz u siebie objawy zaćmy, skonsultuj się z lekarzem.

— Pozostałe wpisy