Kiedy do ginekologa po porodzie?

18

kwi 2024

Po urodzeniu dziecka, wiele kobiet zastanawia się, kiedy i czy w ogóle należy udać się na kontrolną wizytę do ginekologa. W tym artykule odpowiemy na te kluczowe pytania, a także wyjaśnimy, co dzieje się podczas badania kontrolnego i co ze sobą zabrać do lekarza.

Czy każda kobieta musi iść do ginekologa po porodzie?

Każda kobieta, niezależnie od sposobu porodu (siłami natury lub cesarskie cięcie), powinna udać się na kontrolną wizytę do ginekologa po porodzie. Ma ona ogromne znaczenie dla zdrowia, ponieważ okres ciąży porodu oraz połogu stanowi nie lada obciążenie dla organizmu. Podczas wizyty, ginekolog sprawdza stan zdrowia pacjentki, proces powrotu do formy sprzed porodu.

Dodatkowo lekarz w czasie wizyt poporodowej może pomóc kobiecie, udzielając porad m.in. na temat dbania o swoje zdrowie intymne po urodzeniu dziecka, doboru metod antykoncepcji, biorąc pod uwagę karmienie piersią i inne czynniki. Ponadto może doradzić w kwestii bezpiecznego powrotu do współżycia seksualnego.

Kiedy wizyta u ginekologa po porodzie?

Na standardową wizytę kontrolną po porodzie, zaleca się zgłosić do ginekologa w okolicach 6 - 8 tygodni po porodzie. Ten czas jest wystarczający, aby zagoiły się rany, a narządy płciowe powróciły do normy. Wiele kobiet, które nie rodziły siłami natury, zastanawia się kiedy wizyta u ginekologa po CC. W tym przypadku odpowiedź jest taka sama: 6 - 8 tygodni po porodzie. Dodatkowo, oprócz wizyty u ginekologa, w tym samym czasie, zaleca się wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Specjalista oceni mięśnie dna miednicy i pomoże w przywróceniu ich prawidłowej funkcji, co może zapobiec problemom z nietrzymaniem moczu lub stolca, bólami pleców i innymi dolegliwościami.

Pierwsza wizyta po porodzie u ginekologa — kiedy powinna odbyć się szybciej?

Do ginekologa na wizytę po porodzie należy udać się szybciej niż w standardowym wcześniej opisanym terminie, jeśli wystąpią objawy takie jak:

  • silne bóle brzucha lub podbrzusza, które mogą oznaczać infekcję, zapalenie lub inne powikłanie;
  • rozejście się rany po cięciu cesarskim — to poważny stan, który wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej;
  • czerwone, obfite krwawienie lub skrzepy krwi mogące być oznaką krwotoku, który wymaga pilnej pomocy medycznej;
  • wydzielina o nieprzyjemnym zapachu — często jest to objaw infekcji bakteryjnej lub grzybiczej;
  • gorączka albo objawy grypopodobne także mogą oznaczać infekcję o podłożu ginekologicznym, która wymaga leczenia;
  • zatrzymanie odchodów poporodowych z macicy;
  • ból i obrzęk krocza po nacięciu.

W takich przypadkach należy jak najszybciej skontaktować się z ginekologiem, aby uzyskać pomoc i zmniejszyć ryzyko powikłań. Ponadto w każdej innej niepokojącej sytuacji zaleca się konsultację ginekologiczną.

Jak wygląda wizyta poporodowa?

Wizyta po połogu u ginekologa składa się z kilku podstawowych etapów. Pierwszym z nich zazwyczaj są pytania o: samopoczucie, przebieg połogu, ewentualne dolegliwości, karmienie piersią i współżycie seksualne.

Następnie lekarz w czasie badania fizykalnego sprawdza stan rany po porodzie lub blizny po cięciu cesarskim. Dodatkowo ocenia narządy rodne. Może wykonać także badanie cytologiczne i USG. W zależności od sytuacji, ginekolog może zlecić badania krwi lub moczu w kierunku infekcji.

W czasie wizyty poporodowej jest także czas na pytania zadawane przez pacjentkę o: zdrowie po porodzie, antykoncepcję, pielęgnację czy ćwiczenia fizyczne. Do ginekologa po porodzie należy zabrać ze sobą kartę ciąży i dokument tożsamości, a także wyniki ostatnich badań, jeżeli były wykonywane w czasie połogu.

— Pozostałe wpisy