Jakie badania możesz zrobić u ginekologa?

kobieta

2

lut 2024

Czy wiesz, że badania ginekologiczne to nie tylko USG i cytologia? Oprócz tych podstawowych i najbardziej znanych, dostępnych jest wiele innych, które mogą pomóc w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia narządów rodnych i wykryciu ewentualnych problemów. W tym artykule dowiesz się, jakie badania wykonuje ginekolog oraz w jakim celu. Zadbaj dzięki nim o swoje zdrowie!

Jakie są badania ginekologiczne podstawowe?

Podstawowe badanie u ginekologa to ważna część profilaktyki zdrowotnej kobiet. Regularnie wykonywane pozwalają na wczesne wykrycie chorób ginekologicznych, co zwiększa szanse na ich skuteczne leczenie.

Rutynowa wizyta składa się zazwyczaj z kilku podstawowych kroków. Pierwszym z nich jest rozmowa, w czasie której specjalista zbiera informacje o stanie zdrowia pacjentki, dolegliwościach oraz przebytych chorobach. Następnie przeprowadzane jest badanie pozwalające na ocenę wyglądu zewnętrznych części narządów rodnych pacjentki — sromu, pochwy i ujścia cewki moczowej. Kolejnym etapem jest badanie fizykalne, w czasie którego ginekolog umieszcza palce w pochwie, przy czym uciska podbrzusze, sprawdzając prawidłowość wielkości, konsystencji i kształtu: sromu, pochwy, macicy, jajników i jajowodów. Ostatnim etapem na ginekologicznym fotelu jest badanie ginekologiczne wziernikowe, które polega na wprowadzeniu do pochwy wziernika, który umożliwia lekarzowi ocenę szyjki macicy i pochwy.

W ramach rutynowego badania ginekologicznego wykonywane może być również badanie cytologiczne, w czasie którego pobierane są komórki z szyjki macicy, a następnie przekazuje się je do zbadania pod mikroskopem. Cytologia pozwala m.in. na wykrycie zmian przedrakowych na szyjce macicy. W niektórych przypadkach lekarz w czasie rutynowej wizyty może zdecydować się na przeprowadzenie badania per rectum, które polega na badaniu palpacji odbytnicy i okolicy miednicy mniejszej przez odbyt. Badanie to pozwala na ocenę stanu jajników, jajowodów i odbytnicy.

Dodatkowe badania ginekologiczne — jakie?

Wyjaśniając, jakie badania robi ginekolog, warto zwrócić uwagę nie tylko na te podstawowe, ale także dodatkowe, zlecane w konkretnych przypadkach.

Jednym z nich, choć coraz częściej zalecanych w ramach podstawowej profilaktyki, jest USG ginekologiczne, które pozwala na uzyskanie obrazów wewnętrznych narządów rodnych kobiety. Może być wykonywane przez pochwę, odbyt lub przez powłoki brzuszne. W procesie diagnozowania pacjentki, ginekolog zalecić może także kolposkopię. W czasie jej trwania do pochwy prowadzone jest urządzenie nazywane kolposkopem, które pozwala na obrazowanie i diagnozowanie głównie szyjki macicy. Specjalista może także zlecić histeroskopię, która pozwala na dokładną ocenę wnętrza macicy. Przeprowadza się ją w celu wykrycia zmian, takich jak mięśniaki, polipy lub rak. Kolejnym z zaawansowanych badań ginekologicznych jest biopsja, które polega na pobraniu próbki tkanki do badania pod mikroskopem. Pozwala na rozpoznanie zmian chorobowych w narządach rodnych. Nie należy zapomnieć, że lekarz może zlecić także testy laboratoryjne — badanie krwi, moczu lub innych płynów ustrojowych. W zależności od ich rodzaju, mogą być wykonywane w celu wykrycia chorób ginekologicznych, takich jak infekcje, choroby autoimmunologiczne lub metaboliczne.

Kiedy zdecydować się na badania ginekologiczne??

Badanie u ginekologa to ważna część profilaktyki zdrowotnej kobiet. Tak jak wspomniano wcześniej, regularne wizyty pozwalają na wczesne wykrycie chorób ginekologicznych, co zwiększa szanse na ich skuteczne leczenie. Każda kobiet powinna odwiedzić gabinet ginekologiczny co najmniej raz w roku, niezależnie od występowania dolegliwości.

Wskazaniami do wykonania badań szybciej, częściej są m.in.:

  • nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, po stosunku płciowym, między miesiączkami,
  • bóle podbrzusza, które nie ustępują po zażyciu leków przeciwbólowych,
  • upławy o nieprzyjemnym zapachu lub zmienionej konsystencji,
  • ból w czasie stosunku,
  • problemy z zajściem w ciążę,
  • przebyte choroby przenoszone drogą płciową,
  • planowana operacja ginekologiczna.

Co ważne, każda inna nieprawidłowość w obszarze zdrowia intymnego również powinna być skonsultowana ze specjalistą z tego zakresu, który dzięki badaniom będzie mógł znaleźć ich powód i gdy będzie to potrzebne wdrożyć odpowiednie leczenie.

— Pozostałe wpisy