Jakie badania po porodzie warto zrobić u ginekologa?

kobieta po ciąży

kwi 2024

Poród to dla kobiety ogromne przeżycie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Po tym wyczerpującym wydarzeniu, ważne jest, aby zadbać o swoje zdrowie i wrócić do formy sprzed ciąży. Jednym z ważnych elementów tego procesu jest wizyta kontrolna u ginekologa. Jakie badanie po porodzie powinny być wykonane w czasie jej trwania? Jakie jest ich znaczenie?

Badanie po porodzie podczas pierwszej wizyty u ginekologa

Pierwsza wizyta u ginekologa po porodzie, zazwyczaj odbywa się 6 - 8 tygodni po porodzie naturalnym oraz po cesarskim cięciu. W czasie jej trwania lekarz ginekolog powinien sprawdzić:

• gojenie się ran — jaki jest stan rany po nacięciu krocza lub cięciu cesarskim, czy zagoiły się ewentualne pęknięcia krocza, czy nie pojawiają się bliznowce lub stany zapalne,
  • czy macica obkurcza się do prawidłowych rozmiarów,
  • jaki jest stan szyjki macicy i pochwy — w tym celu wykonuje się USG. Dodatkowo lekarz może sprawdzić piersi, aby upewnić się, że karmienie piersią przebiega prawidłowo, i że nie ma ewentualnych problemów, takich jak zatkane kanaliki mlekowe czy infekcje.

USG po porodzie — transwaginalne czy przez powłoki brzuszne?

Tak jak wspomniano wcześniej, po porodzie wykonuje się badanie USG narządów rodnych. Jego rodzaj dopasowywany jest do stanu zdrowia pacjentki oraz czasu, który upłynął od porodu. Do 6 tygodni po porodzie zleca się badanie transwaginalne. Pozwala ono na dokładniejszą ocenę obkurczania się macicy, stanu endometrium, szwów po cięciu cesarskim, a także na wykrycie ewentualnych powikłań, takich jak zalegające resztki łożyska lub krwiaki. Po 6 tygodniach po porodzie można wykonać badanie transwaginalne lub przez powłoki brzuszne. Wybór zależy od indywidualnych preferencji i wskazań lekarskich.

Jakie badania zrobić po porodzie? Morfologia po porodzie

Ginekolog podczas wizyty poporodowej może zalecić pacjentce wykonanie badań krwi. Morfologia jest jednym z podstawowych badań laboratoryjnych, które wykonuje się po porodzie. Pozwala ocenić ogólny stan zdrowia kobiety i wykryć ewentualne nieprawidłowości, takich jak anemia, infekcja czy problemy z krzepnięciem krwi.

Parametry, które zazwyczaj są sprawdzane to m.in.:

• hemoglobina,
  • hematokryt,
  • liczba krwinek czerwonych,
  • liczba krwinek białych,
  • liczba płytek krwi,
  • średnia objętość krwinki czerwonej,
  • średnia hemoglobina w krwince czerwonej,
  • CRP,
  • TSH,
  • fT4,
  • antyTPO,
  • glukoza, próby wątrobowe, l
  • ipidogram,
  • INR,
  • kreatynina.

Badania po połogu obejmują także poziom we krwi: żelaza, ferrytyny, kwasu foliowego, witaminy B12. W przypadku specyficznych potrzeb oraz stanu zdrowia pacjentki zalecone mogą być także inne badania z krwi po porodzie i połogu.

Kiedy cytologia po porodzie?

Zgodnie z wytycznymi, cytologia wykonywana powinna być raz do roku. Warto jednak pamiętać, że zaleca się wykonanie tego badania w 10. tygodniu ciąży, podczas pierwszej wizyty ciężarnej u ginekologa. Jeżeli zostało przeprowadzone i wynik był prawidłowy, nie ma konieczności pobierania próbki do cytologii podczas wizyty po porodzie — można zrobić to po upływie roku od poprzedniego badania. Jeżeli jednak lekarz zleca jej przeprowadzenie lub gdy występują niepokojące objawy, cytologia nie powinna być wykonana wcześniej niż 12 tygodni po porodzie. Czas ten pozwala na pełne zregenerowanie się szyjki macicy, a badanie wykonane wcześniej może dać nieprawidłowy wynik.