Zaćma — w jakim wieku? Zaćma nie dotyczy tylko osób starszych

badanie wzroku przy zaćmie

22

gru 2023

Zaćma, choć często kojarzona z procesem starzenia się, nie jest problemem dotykającym jedynie osoby w podeszłym wieku. Choć rzeczywiście pojawia się częściej u ludzi starszych, jako konsekwencja starzenia się soczewki oka, zdarza się także, że dotyka młodsze osoby. Zaćma w wieku 30 lat czy 40 lat nie jest niczym niespotykanym, warto mieć tego świadomość!

Kiedy i dlaczego zaćma u młodej osoby jest możliwa?

Tak jak napisano wcześniej, zaćma to schorzenie oka, które zazwyczaj występuje u pacjentów i pacjentek starszych, zwykle po 60. roku życia, jednakże dotyka również młodsze osoby. Nawet dzieci mogą borykać się z kataraktą, gdyż zaćma wrodzona jest obecna od urodzenia lub rozwija się w pierwszych latach życia. Spowodowana jest m.in. przez czynniki genetyczne, infekcje wewnątrzmaciczne lub choroby matki, takie jak cukrzyca.

Katarakta nabyta może wystąpić bez znaczenia na przeżyte lata, a przyczyny zaćmy w młodym wieku to m.in.:

  • uraz oka — stłuczenie, pęknięcie gałki ocznej lub urazy chemiczne,
  • czynniki genetyczne (katarakta może być dziedziczna),
  • przewlekłe choroby, takie jak cukrzyca, łuszczyca lub toczeń,
  • przyjmowanie niektórych leków, np. kortykosteroidów, które są stosowane w leczeniu wielu chorób, w tym astmy, zapalenia stawów i schorzeń autoimmunologicznych,
  • nadużywanie alkoholu lub palenie tytoniu,
  • zbyt duża ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe,
  • niedobór witamin C i E, gdyż są przeciwutleniaczami, które mogą pomóc chronić soczewkę przed uszkodzeniem,
  • zespół Downa.

Więcej o przyczynach zaćmy pisaliśmy już na naszym blogu.

Zaćma w wieku 40 lat lub wcześniej może objawić się pogorszeniem widzenia (zwłaszcza w nocy), problemami z widzeniem kolorów, zwiększoną wrażliwością na światło, podwójnym widzeniem.

Zaćma w młodym wieku — czy można ją wyleczyć?

Zaćma w wieku 50 lat lub u młodszych osób może, a nawet powinna być leczona. Jedynym skutecznym sposobem przywrócenia prawidłowego widzenia jest operacja. W czasie jej trwania lekarz usuwa zmętniałą soczewkę i zastępuje ją sztuczną. To rutynowa procedura, która zwykle trwa około 30 minut. Pacjenci zwykle mogą wrócić do domu w ciągu kilku godzin po operacji.

Operacyjne leczenie zaćmy  w młodym wieku jest bardzo skuteczne i pozwala odzyskać prawidłowe widzenie. Większość osób po zabiegu widzi wyraźnie bez okularów lub soczewek kontaktowych.

Jeśli zaćma powstała w wyniku innych czynników, takich jak choroby metaboliczne czy urazy, leczenie może obejmować zarządzanie tym schorzeniem lub rehabilitację w zależności od specyfiki przypadku. Gdy katarakta jest spowodowana chorobami genetycznymi, może to wymagać bardziej kompleksowego podejścia do leczenia.

Jakie jest ryzyko podczas operacji zaćmy w młodym wieku?

Ryzyko związane z operacją zaćmy w młodym wieku może być zróżnicowane i zależy od wielu czynników, w tym od stanu zdrowia pacjenta, przyczyny katarakty oraz tego, czy istnieją dodatkowe schorzenia oka.

Warto jednak podkreślić, że istnieje niskie prawdopodobieństwa wystąpienia powikłań, takich jak:

  • zakażenie,
  • krwotok,
  • niedostateczne widzenie,
  • zapalenie rogówki,
  • astygmatyzm.

Mimo że komplikacje są zawsze brane pod uwagę, to operacja zaćmy jest generalnie uważana za bezpieczną i skuteczną. Decyzja o zabiegu jest zawsze podejmowana po dokładnej ocenie korzyści i ryzyka przez lekarza okulistę, który bierze pod uwagę indywidualny stan młodego pacjenta.

— Pozostałe wpisy