Czy każdy ginekolog robi USG? Kiedy warto wykonać USG ginekologiczne i jak ono wygląda?

sie 2023

Temat badań ultrasonograficznych w ginekologii budzi wiele pytań i niejasności. Czy każdy ginekolog wykonuje USG? Kiedy warto poddać się badaniu obrazowym w tym zakresie? W niniejszym artykule odpowiemy na najczęściej zadawane pytania, zapewniając klarowne wyjaśnienia, a także omówimy, jak przebiega badanie. Pozwoli to lepiej zrozumieć, jak ważna jest diagnostyka obrazowa w dbaniu o zdrowie narządów rodnych każdej kobiety.

Spis treści:

Czy u każdego ginekologa może się odbyć wizyta ginekologiczna z USG?

Warto zaznaczyć, że nie każda wizyta u ginekologa związana jest z przeprowadzeniem badania ultrasonograficznego. Wynika to zazwyczaj z dwóch faktów — nie zawsze jest ono konieczne, a także nie wszyscy specjaliści z zakresu ginekologii są wykwalifikowani w kierunku wykonania USG, ponieważ nie jest to wymóg pozwalający na praktykowanie zawodu. Potwierdzeniem umiejętności w zakresie diagnostyki tego typu jest certyfikat wystawiony przez Polskie Towarzystwo Ultrasonografii. Gdy lekarz nie posiada wiedzy i uprawnień, a konieczne jest wykonanie USG, zazwyczaj kieruje pacjentkę do gabinetu ginekologicznego, w którym można przeprowadzić tego typu badanie.

Ginekologiczne USG przez powłoki brzuszne a USG dopochwowe — jak wyglądają, kiedy się je przeprowadza?

Obrazowe badania u ginekologa może być przeprowadzane na dwa sposoby: przez powłoki brzuszne oraz dopochwowo. Obydwa typy badania przeprowadzane są w pozycji leżącej. W pierwszym z nich lekarz przesuwa sondę ultrasonograficzną po posmarowanym specjalnym żelem brzuchu pacjentki. USG przez powłoki brzuszne jest wykonywane w celu oceny ogólnego stanu narządów ginekologicznych u dziewic oraz pacjentek, które nie wyrażają zgody na badanie dopochwowe. Ten typ badania obrazowego jest również stosowany w badaniach kobiet w późniejszych etapach ciąży, po 11. tygodniu.

Podczas badania dopochwowego lekarz umieszcza cienką sondę ultrasonograficzną pokrytą higieniczną osłonką w pochwie pacjentki. Ta metoda pozwala na uzyskanie bardziej szczegółowych obrazów, ponieważ sonda jest umieszczona bliżej nich. USG dopochwowe jest stosowane w celu dokładniejszej oceny macicy, jajników, jajowodów i innych struktur, a także początkowym stadium ciąży.

Warto zaznaczyć, że obie metody USG ginekologicznego są bezpieczne i stosowane w zależności od indywidualnej sytuacji pacjentki oraz celu badania. W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować się na wykonanie obydwóch rodzajów badań, aby uzyskać kompleksową ocenę zdrowia ginekologicznego pacjentki. W każdym przypadku to specjalista podejmuje decyzję o tym, który rodzaj USG będzie odpowiedni w danej sytuacji.

W jakich przypadkach należy przeprowadzić ginekologiczne USG?

USG ginekologiczne może być zalecane w różnych przypadkach w celu diagnozy, oceny stanu zdrowia i monitorowania stanu układu rozrodczego u kobiet. Zazwyczaj jest ono wykonywane:

• podczas rutynowych badań,
  • w celu diagnostyki nieprawidłowych objawów, takich jak: nieregularne cykle menstruacyjne, obfite lub bolesne miesiączki, bóle podbrzusza, krwawienia międzymiesiączkowe,
  • u kobiet w ciąży do oceny rozwoju płodu, stanu łożyska i płynu owodniowego oraz określenia terminu porodu,
  • w celu zidentyfikowania ewentualnych przyczyn niepłodności (np. zaburzenia w budowie narządów rodnego, torbiele jajników czy mięśniaki macicy),
  • jako pomoc w wykrywaniu guzów i zmian nowotworowych,
  • po przeprowadzonych operacjach ginekologicznych do monitorowania gojenia się i stanu narządów po zabiegu.

Warto pamiętać, że konieczność wykonania USG ginekologicznego będzie zależała od indywidualnych okoliczności, objawów i historii zdrowia pacjentki. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów lub pytań dotyczących zdrowia ginekologicznego, zawsze należy skonsultować się z lekarzem, który oceni sytuację i zaproponuje odpowiednie badania diagnostyczne.

PAMIĘTAJ O REGULARNYCH BADANIACH I WIZYTACH U GINEKOLOGA.