Jak często chodzić do ginekologa?

lekarka ginekolog

20

lip 2023

W trosce o zdrowie kobiet regularne wizyty u ginekologa odgrywają kluczową rolę. Profesjonalna opieka ginekologiczna to kluczowy element profilaktyki i wczesnego wykrywania potencjalnych problemów zdrowotnych. W niniejszym artykule odpowiemy na często zadawane przez nasze pacjentki pytanie — jak często należy chodzić do ginekologa, a także przyjrzymy się znaczeniu regularnych badań oraz niepokojącym objawom, na które warto zwrócić uwagę i zapisać się na wizytę u specjalisty.

Spis treści:

Wizyta u ginekologa — jak często?

Standardowo kobieta powinna rozpocząć regularne wizyty u ginekologa w wieku 12 - 15 lat, czyli w momencie kiedy ma za sobą pierwszą miesiączkę. Jest to optymalny czas na pierwsze badanie ginekologiczne, gdy wcześniej nie pojawiła się konieczność odwiedzenia ginekologa. Następnie zaleca się regularne wizyty co rok lub co dwa lata. Warto ustalić to ze specjalistą, uwzględniając indywidualne czynniki zdrowotne i potrzeby.

Kto może wymagać częstszych wizyt u ginekologa?

Omawiając kwestię częstotliwości badań ginekologicznych, warto zaznaczyć, że istnieją pewne grupy osób, które mogą wymagać częstszych wizyt u ginekologa, niż raz do roku. Zalicza się do nich kobiety w wielu rozrodczym, które planują zajście w ciążę, są w ciąży lub mają problemy z zajściem w nią. Mogą wymagać częstszych badań i rozmów w gabinecie w związku z oceną płodności czy prowadzeniem ciąży.

Częstsze wizyty u ginekologa wskazane są także w przypadku kobiet w okresie menopauzy, by mogły przejść łagodniej ten etap przy wsparciu specjalisty.

Ponadto jeśli pacjentka ma historię schorzeń ginekologicznych, takich jak: endometrioza, mięśniaki macicy, choroby przenoszone drogą płciową lub inne problemy zdrowotne, mogą być zalecane częstsze wizyty u ginekologa w celu oceny postępu choroby, skuteczności leczenia oraz zapobiegania powikłaniom.

Dlaczego regularne badania u ginekologa są tak ważne?

Regularne badania u ginekologa są ważne z wielu powodów. Przede wszystkim pozwalają na wczesne wykrywanie problemów zdrowotnych, takich jak infekcje, zmiany nowotworowe czy problemy hormonalne. Im wcześniej zostaną zidentyfikowane, tym większe szanse na skuteczne leczenie i pełen powrót do zdrowia. Wizyta u ginekologa często obejmuje wykonanie badania cytologicznego (tzw. cytologii), które ma na celu wykrycie zmian przedrakowych lub raka szyjki macicy. Regularne badania przesiewowe tego typu są kluczowe dla wczesnego wykrywania i leczenia, co znacząco zwiększa szanse na całkowite wyleczenie. Ponadto ginekolodzy mogą dostarczyć ważnych informacji na temat: zdrowego stylu życia, planowania rodziny, antykoncepcji, menopauzy, higieny intymnej i innych aspektów związanych ze intymnym zdrowiem kobiet. Regularne wizyty umożliwiają edukację pacjentek na temat profilaktyki, zdrowego funkcjonowania i odpowiednich praktyk.

Kiedy iść do ginekologa? Niepokojące objawy, na które warto zwrócić uwagę

Warto zaznaczyć, że organizm każdej kobiety jest inny, dlatego czasem konieczne jest odwiedzenia gabinetu ginekologa szybciej niż w czasie kolejnej regularnej wizyty, nawet nie będąc w wymienionych wcześniej grupach pacjentek. Objawami, które wskazują na konieczność konsultacji z ginekologiem, na przykład w Bielsku w naszej poradni, zalicza się:

  • nieprawidłowe krwawienia — nadmiernie obfite, nieregularne lub bolesne miesiączki, krwawienia śródcykliczne lub po menopauzie,
  • silne bóle menstruacyjne,
  • nieprawidłową wydzielinę z pochwy oraz towarzyszące jej swędzenie lub pieczenie,
  • ból podczas stosunku seksualnego,
  • pieczenie, świąd lub ból w okolicy intymnej,
  • wykrycie guzków lub zmian w piersiach.

W takich przypadkach ginekolog w Bielsku w Szpitalu pod Bukami lub lekarz o tej specjalizacji w innym ośrodku leczenia może dokładnie ocenić sytuację, postawić diagnozę i zaplanować odpowiednie leczenie lub dalszą diagnostykę, by pomóc pacjentce uporać się z jej problemami.

A Ty? Kiedy byłaś na badaniu, wizycie u ginekologa? Regularne wizyty u ginekologa pozwalają na wczesne wykrycie stanów chorobowych, szybką diagnozę i duże szanse na wyleczenie.

— Pozostałe wpisy