Kiedy iść do ginekologa? Powody, objawy, z którymi należy zgłosić się do ginekologa

kwiaty

23

Maj 2023

Wizyty u ginekologa są ważnym elementem troski o zdrowie, dlatego warto być świadomym sygnałów, które mogą wskazywać na potrzebę odwiedzenia gabinetu ginekologicznego w Bielsku. Wskażemy najczęstsze kobiece dolegliwości, które są wskazaniem do konsultacji z ginekologiem, a także podpowiemy, kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u specjalisty oraz dlaczego regularne badania profilaktyczne są aż tak ważne.

Spis treści:

W jakim wieku pierwsza wizyta u ginekologa?

Pierwsza wizyta u ginekologa to niestety wciąż temat tabu. Wiele kobiet zgłasza się do lekarza, dopiero gdy podejrzewa u siebie problemy zdrowotne, ciążę lub chce wybrać odpowiednią dla siebie metodę antykoncepcji. Warto jednak pamiętać, że zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników z 2016 roku wskazują, że pierwsza wizyta u ginekologa powinna się odbyć między 12. a 15. rokiem życia, kiedy zazwyczaj dziewczyna ma już za sobą pierwszą miesiączkę, nawet jeżeli nic jej nie dolega. Wizyta u specjalisty w tym czasie pozwoli na zapoznanie się ze specyfiką badań i rozmów w gabinecie.

Ginekolog, np. ginekolog w Bielsku w naszej poradni, może stać się także źródłem wiedzy dla młodej dziewczyny — na temat przemian w ciele, higieny intymnej oraz sytuacji, w których należy zgłosić się do ginekologa.

Ponadto wizyty w młodszym wieku pozwalają na wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych lub zaburzeń na wcześniejszym etapie i skuteczne zajęcie się nimi. Warto zaznaczyć, że do 16. roku życia pacjentki wizyty odbywają się w towarzystwie opiekuna, a między 16. a 18. rokiem życia konieczna jest jego zgoda na wykonanie badań.

Kiedy do ginekologa? Objawy, z którymi należy zgłosić się do ginekologa

Dbanie o własne zdrowie, w tym prawidłowe funkcjonowanie narządów rozrodczych oraz stref intymnych, powinno być priorytetem każdej kobiety. Istnieje wiele sytuacji, w których należy odwiedzić gabinet ginekologiczny. Zalicza się do nich:

  • nieregularne, obfite lub bolesne miesiączki,
  • zatrzymanie się menstruacji lub nieregularne okresy,
  • krwawienia śródcykliczne,
  • ból podczas stosunku,
  • nawracające infekcje dróg rodnych,
  • upławy, nieprzyjemny zapach z pochwy,
  • bóle brzucha, głównie podbrzusza,
  • pieczenie, swędzenie lub podrażnienie w okolicach intymnych,
  • wyczuwalne guzki,
  • zmiany lub owrzodzenia w okolicach intymnych,
  • potrzeba antykoncepcji.

Należy podkreślić, że powyższa lista nie wyczerpuje tematu. Mając jakiekolwiek obawy co do zdrowia intymnego lub funkcjonowania układu rozrodczego, należy skonsultować się ze specjalistą. Trzeba także pamiętać o wizytach profilaktycznych.

Znaczenie regularnych wizyt u ginekologa

Regularne wizyty u ginekologa powinny być priorytetem dla wszystkich kobiet. Wskazane jest, aby przeprowadzać rutynowe kontrole co roku. Dotyczy to pań w każdym wieku. Badania profilaktyczne są bardzo ważne z wielu względów. Przede wszystkim pozwalają na wczesne wykrywanie różnych chorób, takich jak rak szyjki macicy, rak piersi czy problemy hormonalne. Regularne kontrole (cytologia, mammografia i badanie piersi), mogą pomóc w identyfikacji ewentualnych problemów i podjęciu odpowiednich działań w celu ich leczenia. Ponadto ginekolodzy są źródłem cennych informacji na temat zdrowia kobiet, higieny intymnej czy prewencji chorób.

A Ty? Kiedy ostatnio się badałaś?

Jeśli chcesz umówić się na wizytę do ginekologa, możesz zadzwonić do naszej poradni, umówić termin badania.

— Pozostałe wpisy