Kto dobiera okulary — okulista czy optometrysta?

kobieta w okularach

10

Maj 2023

Dobór okularów jest kluczowym elementem utrzymania prawidłowego widzenia. W przypadku wystąpienia problemów ze wzrokiem wiele osób zastanawia się, do kogo powinny się zwrócić o pomoc — do okulisty czy optometrysty. Chociaż oba zawody są związane z badaniem wzroku, istnieją pewne różnice w zakresie wiedzy i umiejętności, które wpływają na to, jakie usługi mogą świadczyć. W tym artykule przyjrzymy się bliżej obu zawodom i wyjaśnimy, kto najlepiej nadaje się do doboru okularów — okulista czy optometrysta w Bielsku?

Kto dobiera okulary? Na jakiej podstawie?

Okulary są zazwyczaj dobierane przez optometrystę. Posiada on odpowiednie wykształcenie i doświadczenie w zakresie diagnostyki wzroku oraz w doborze odpowiednich szkieł korekcyjnych i oprawek. Aby dopasować okulary do pacjenta, przeprowadzane jest badanie wzroku u optometrysty, które pozwala na określenie wady refrakcji (krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm) oraz stopnia jej zaawansowania.

Następnie na podstawie jego wyników oraz preferencji pacjenta, dobierane są oprawa oraz szkła korekcyjne. Przy wyborze okularów należy brać pod uwagę również indywidualne cechy anatomiczne pacjenta, takie jak: szerokość twarzy, rozstaw oczu, kształt nosa i uszu, aby zapewnić mu maksymalny komfort użytkowania danego modelu oraz szkieł.

Kto to optometrysta, czym jeszcze się zajmuje?

Tak jak wspomniano wcześniej, optometrysta to specjalista zajmujący się badaniem wzroku, ale także diagnostyką i leczeniem niektórych chorób oczu oraz dobieraniem okularów i soczewek kontaktowych.

W gabinecie optometrysty można wykonać m.in.

  • badanie ostrości widzenia,
  • refrakcji (wady wzroku) oraz dna oka,
  • sprawdzić akomodację (zdolność oka do dopasowywania się do różnych odległości).

Wiele osób zastanawia się, czy optometrysta to lekarz. Odpowiedź na to pytanie jest przecząca, jednakże może on skierować pacjenta do specjalisty, gdy zajdzie ku temu medyczne uzasadnienie. Ponadto optometryści odgrywają ważną rolę w profilaktyce wzroku poprzez regularne badanie go, wczesne wykrywanie chorób oczu oraz dostarczanie informacji i wskazówek dotyczących sposobów na utrzymanie prawidłowego widzenia.

W jakich przypadkach pomoże okulista?

Prowadząc rozważania „okulista czy optometrysta”, warto także wyjaśnić, czym zajmuje się pierwszy z wymienionych specjalistów. To lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu chorób oczu. Pomaga m.in. w przypadku: zaćmy, choroby siatkówki, rogówki bądź tęczówki, a także jaskry, infekcji oczu, chorób autoimmunologicznych i nowotworów narządu wzroku.

Może także zdiagnozować problemy związane z widzeniem, takie jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm i zez. Na podstawie wyników przeprowadzonych badań, okulista jest w stanie postawić diagnozę i wskazać odpowiednie leczenie, przepisać receptę lub wykonać zabieg, operację.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów z oczami, takich jak: ból oka, utrata widzenia, pieczenie czy zaczerwienienie, należy skonsultować się z okulistą, który przeprowadzi odpowiednie badania i zaleci leczenie. Ponadto okulista powinien być regularnie odwiedzany przez osoby obarczone ryzykiem wystąpienia wszelkiego rodzaju chorób oczu.

— Pozostałe wpisy