Czy zaćma może się cofnąć?

zdrowe oczy seniora

6

lis 2023

Zaćma, znana również jako katarakta, stanowi jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku na całym świecie. Jest to choroba oka, która charakteryzuje się zmętnieniem soczewki, prowadząc do pogorszenia jakości i ostrości widzenia. Wokół tej choroby narosło wiele wątpliwości oraz mitów. Dzisiaj na tapet bierzemy kwestię, czy zaćma może się cofnąć. Co można zrobić, aby móc ponownie cieszyć się doskonałym wzrokiem? Spis treści:

Zaćma — co to za choroba?

Zaćma, czyli katarakta, to choroba oczu, w której soczewka, która jest naturalnym obiektywem oka, skupiającym światło na siatkówce oka, traci swoją przejrzystość. W przypadku zaćmy soczewka staje się nieprzejrzysta i światło nie może być prawidłowo skupione, co prowadzi do zaburzeń widzenia.

Najczęstszą przyczyną zaćmy jest proces starzenia się. Katarakta starcza zaczyna rozwijać się zwykle po 50. roku życia. Jak wyglądają początki zaćmy, objawy, które można wtedy zauważyć?

Najczęstsze symptomy to m.in.:

  • utrata wyraźności widzenia,
  • pogorszenie widzenia w nocy,
  • mroczki w polu widzenia,
  • nadwrażliwość na światło,
  • światłowstręt,
  • zaburzenia w odbieraniu kolorów.

Zauważając te objawy u siebie, warto udać się do okulisty, który postawi diagnozę i wskaże pacjentowi, jakie powinny być następne kroki. Należy pamiętać, że wczesne wykrycie i leczenie zaćmy mogą zapobiec jej postępowi oraz znacząco poprawić jakość widzenia. Dlatego ważne jest, aby regularnie wykonywać badania okulistyczne.

Czy zaćmę można wyleczyć?

Współczesna medycyna pozwala na pełne zniwelowanie katarakty. Leczenie zaćmy polega na chirurgicznym usunięciu zmętniałej soczewki oka, a aktualnie stosowane są różne techniki chirurgiczne oraz rodzaje sztucznych soczewek, które można zastosować.

Co do zasady wyróżniamy dwie podstawowe metody operacyjne zaćmy. Pierwsza z nich to fakoemulsyfikacja — obecnie najczęściej stosowany sposób na zniwelowania katarakty. Zabieg polega na rozbiciu zmętniałej soczewki za pomocą ultradźwięków i wyciągnięciu jej z oka. Następnie na jej miejsce wszczepia się sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową.

Chirurgia wewnątrztorebkowa to starsza metoda operacyjna, która polega na usunięciu zmętniałej soczewki wraz z torebką, w której się znajduje. Następnie na jej miejsce wszczepia się sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Nie jest ona jednak często stosowana. Aktualnie nie ma możliwości farmakologicznego wyleczenia zaćmy.

Czy zaćma może cofnąć się samoczynnie?

Wiele osób zastanawia się nie tylko nad tym, jak leczyć zaćmę, ale i, czy można uniknąć operacji, czy wada zmniejszy się sama. Niestety katarakta nie cofa się samoczynnie. Jest to trwałe zmętnienie soczewki oka, które nie ustępuje bez pomocy specjalistów. Ba! Z czasem może się nasilać, prowadząc do coraz większych trudności w widzeniu. Dlatego w przypadku zaćmy zazwyczaj konieczna jest interwencja lekarska, czyli operacja zaćmy, aby przywrócić pacjentowi ostrość wzroku.

Warto jednak pamiętać, że leczenie zaćmy jest skuteczne i może znacznie poprawić jakość życia poprzez przywrócenie klarownego, wyraźnego widzenia. Warto podkreślić, że operacja zaćmy jest stosunkowo bezpiecznym zabiegiem. Większość pacjentów odczuwa znaczną poprawę widzenia po operacji i nie boryka się z trudnościami w czasie rekonwalescencji oraz z powikłaniami.

— Pozostałe wpisy